
Czy można pić whisky z colą ? Niemal zawsze, gdy mówimy o whisky, słyszymy pytanie, które zmusza nas do skrywania uśmiechu. Wszystko dlatego, że padają w nim mocne słowa. Idzie to tak: „Czy mieszanie z colą to obraza/zniewaga dla whisky?”.
Postanowiliśmy, że podzieliśmy się z Wami naszymi refleksjami na temat tego, czy można pić whisky z colą. Zebraliśmy na ten temat sporo przemyśleń. Zagadnienie wydaje się błahe, ale ponieważ ekscytuje ono wiele osób, chcielibyśmy, żeby było to najlepsze kompendium wiedzy o whisky z colą w Internecie.
No dobra, ale czy można pić whisky z colą?
Jest tylko jedna odpowiedź:
Tak! Można pić whisky z colą.
Mówiąc szczerze, to niektóre whisky wręcz trzeba.
I nie ma w tym nic złego, żadnej obrazy majestatu, braku finezji czy dowodu konsumenckiej niewiedzy. Alkohol przede wszystkim powinien dawać przyjemność swoim smakiem.
Z jednej strony nie każdy chce tolerować ostry smak etanolu, a z drugiej nie każdy musi doszukiwać się nut zapachowych i smakowych w każdej polanej porcji whisky.
Dlatego zapamiętajcie: Każdy, kto twierdzi, że whisky z colą jest dobra… po prostu ma rację.
CZTERY namacalne dowody na to, że whisky z colą jest OK!
Whisky z colą to żadne odkrycie. W USA i UK, skąd jak by nie było whisky się wywodzi, to sprawa całkowicie oczywista. Poniżej cztery FAKTY, a nie opinie, które to potwierdzają.
I. Szkoci doceniają smak whisky z colą. Oto Johnnie Walker Red Label z colą sprzedawany w Australii jako napój RTD (ang. ready to drink).
II. W USA nie jest inaczej! „Jack & Coke” klasyfikowany jest jako „Classic American Cocktail”, a USA to przecież ojczyzna koktajli. Tutaj przykład OFICJALNEJ reklamy Tennessee Whiskey Jack Daniel’s i marki Coca Cola!
III. Mało tego! Irlandia też się przyłącza. Oto koktajle rekomendowane przez producenta sławnej na całym świecie marki whiskey Jameson.
IV. I na koniec… W UK Coca-Cola wypuściła 4 dodatkowe wersje napoju dedykowane mieszaniu m. in. z whisky.
Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie czy można pić whisky z colą, czytaj dalej…
To mogę tak z każdą whisk(e)y?
Niestety nie. Na blogu przeczytać można o różnych typach whisk(e)y, sposobach ich produkcji i degustacjach. Takie konsumenckie minimum wiedzy to zdolność do rozróżnienia:
- blended whisky (Scotch, Irish)
- bourbon, rye i Tennessee Whisk(E)y
- malt whisky (blended malt i single malt)
Jeśli powyższe kategorie whisky nie są Ci obce, za chwilę wszystko stanie się jasne!
Whisky z colą czy bez? Oto cała tajemnica!
Poniżej prezentujemy nasz zestaw reguł na picie whisky z colą. Mamy nadzieję, że okaże się pomocny, ponieważ ma on wymiar praktyczny i stworzyliśmy go w oparciu o doświadczenia praktyczne.
I. Wszystkie podstawowe wersje whisky mieszanej (ang. blended whisk(e)y) z różnych krajów takich jak Szkocja, Irlandia czy Kanada i innych. Oto przykłady:
II. Bourbon, rye i Tennessee Whiskey.
III. Single malty NAS (ang. no age statement) i blended malty. Oto przykłady:
Single Malty też? To szaleństwo!
Single malt to faktycznie zupełnie inny obszar krainy whisky. Widać to z resztą po cenach, które zaczynają się od mniej więcej 100 zł i ciągną do dziesiątek tysięcy i więcej za ultrarzadkie butelki. Choć podstawowe wersje maltów smakują z colą doskonale, to jednak średni wiek większości tych whisky to 10-16 lat. Dlatego na pytanie czy można pić whisky z colą, jeśli to whisky słodowa odpowiedź brzmi: tak, ale młodą i możliwie tanią. Wymieszanie bardziej wyszukanego trunku z colą wciąż go nie znieważa, ale niestety odbiera mu całą finezję.
Cola poprawia smak whisky młodych i alkoholowych, ale zubaża smak whisky złożonych.
Wlewając colę do starego malta w kilkanaście sekund niszczymy smak, który powstawał przez kilkanaście lat w beczce.
Mimo to, uważamy, że nie wolno do niczego zmuszać osób, które nie mają ochoty na przeistoczenie się w konesera. Wbrew temu co myśli wielu, wcale nie ma obowiązku w whisky się rozkochiwać. Z resztą na stronie w zasadzie każdego producenta maltów zobaczymy, że podstawowe wersje single malt whisky można podawać w koktajlach / z mixerami.
Wyjątek potwierdza regułę.
Whisky ma wielu fanów, ponieważ to naprawdę wspaniały trunek! Jednak nie każdy musi interesować się whisky! Nie ma obowiązku rozkoszowania się jej smakiem i rozpływania się godzinami nad ostatnio nabytą butelką. Każdy jednak powinien wiedzieć, że są na świecie butelki whisky zabutelkowane dopiero po kilkudziesięciu latach leżakowania w beczce. Mogło się zdarzyć, że z takiej beczki wyparowało już tyle whisky, że starczyło zaledwie na wypełnienie kilkudziesięciu butelek. Oczywiście przeciętny śmiertelnik ma bardzo małe szanse na spotkanie „twarzą w twarz” z taką whisky, ponieważ jej cena z pewnością będzie drakońska. Nie mówiąc już o okolicznościach, w których można by zalać go colą. Poniżej przykłady, tańszych, droższych i bardzo drogich whisky, które nie nadają się do coli.
No dobra, to czy można pić whisky z colą? Konkretne przykłady.
Oto 25 przykładów whisky, które według nas dzielą się na 3 kategorie:
- a. tylko z colą
- b. może z colą, a może bez
- c. nigdy z colą
Poniżej nasza subiektywna klasyfikacja tych whisky! Oczywiście masz prawo mieć swoją!
1. Grant’s – a
2. Monkey Shoulder – b
3. Teacher’s – a
4. Dalmore – c
5. Famous Grouse – a
6. Glen Grant Major’s Reserve – b
7. Lagavulin 16 yo – c
8. Ballantine’s Finest – a
9. Jim Beam – b (z lodem!)
10. The Glenlivet 12 yo – c
11. Bushmill’s White – a
12. Jack Daniel’s No.7 – b
13. Glenfiddich 12 yo – c
14. Proper 12 yo – c
15. Glendronach 21 yo Parliament – c
16. Aberlour A’Bunadh – hmmmm 😉 – c – ale jestem przekonany, że z colą byłaby pyszna!
17. Crown Royal – a
18. Laphroaig Quarter Cask– c
19. The Singleton 12 yo – c
20. Ardbeg 10 yo – c
21. Jameson Irish Whiskey – a
22. Johnnie Walker Blue Label – c
23. Maker’s Mark – b
24. Golden Loch – a
25. VAT 69 – a
To nie wszystko...
Dodamy jeszcze, że jakiś czas temu nagraliśmy także video na ten temat, więc możecie dowiedzieć się jeszcze więcej. Jak widać walka trwa i nie pozostaje bez efektów!