Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Wódka to alkohol mocny, który powstaje przez zmieszanie spirytusu rektyfikowanego z wodą. Zawartość spirytusu w wódce nie może być mniejsza niż 37,5%. Najczęściej wódkę butelkuje się w mocy 40%, ale zdarzają się także niezwykłe wódki, jak np. Miler Spirits, które butelkowane są w mocy 42%. Jest to jeden z najpopularniejszych alkoholi wysokoprocentowych obok whisky czy koniaku.

Wódka ziemniaczana

Niektórzy uważają, że wszystkie wódki smakują podobnie. Nie jest to jednak prawda. Można przekonać się o tym najlepiej pijąc wódkę ziemniaczaną. Podstawowy składnik na którym opiera się wódka z ziemniaków nadaje unikalny profil smakowy, odróżniający ją od innych. Wódka z ziemniaków jest bardziej kremowa i ziemista oraz wyraźnie słodsza. Sprawia to również, że podwyższa się pijalność wódki. Doskonale nadaje się więc ona na różnego rodzaju imprezy. Nadaje też unikalnego smaku drinkom przygotowanym na jej bazie. Wszystko to sprawia, że warto zwrócić na nią szczególną uwagę.

Z czego robi się wódkę?

Przez lata istniało wiele definicji wódki, które zależne były od okresu historycznego i obowiązującego prawa. Obecnie wódki produkowane na terenie krajów europejskich muszą być zgodne z wytycznymi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008. Według tego rozporządzenia, wódka to napój spirytusowy produkowany z rolniczego alkoholu etylowego, który powstał w wyniku fermentacji prowadzonej przez drożdże na następujących surowcach:
 • ziemniaków
 • zbóż
 • lub innych surowców rolniczych
Spirytus ten powinien być produkowany w sposób, który redukuje smakowy i zapachowy charakter źródła cukru i produktów fermentacji. Wódka musi zawierać przynajmniej 37,5%.

Proces produkcji wódki

Jakie są etapy powstawania tego trunku? Jest to:

 • czyszczenie surowców
 • parowanie surowca, które upłynnia skrobię
 • zacieranie (rozkładanie skrobi do cukrów prostych)
 • fermentacja alkoholowa prowadzona przez drożdże
 • destylacja do ponad 90%
 • rektyfikacja do ponad 96%
 • rozcieńczenie wodą
 • rozlew

Wódka czy gorzałka? Historia nazwy

Jak przedstawia się historia nazw używanych w odniesieniu do tego trunku? Pierwsze użycie słowa "wódka" w odniesieniu do destylatu odnotowano w 1534 roku w dziele Stefana Falimirza "O ziołach i mocy ich".  Za "wodkę" uważało się wtedy każdy destylat niezależnie od tego czy był on zagęszczonym alkoholem czy olejkami eterycznymi. W tym samym dziele autor wspomina także "gorzałkę" informując, że to to samo co "aqua vitae". Prawdopodobnie oba terminy: gorzałka i wódka, używane były przez wieki zamiennie. Dopiero w XX w. dostępność nowych technologii (destylacji kolumnowej), a także wprowadzenie w Rosji i Polsce nowych praw spowodowało, że przeważyła nazwa "wódka", a słowo "gorzałka" zaczęło być uznawane za staromodne. W latach 50 XX w. nazwy "vodka" zaczęła używać także Szwecja.

Jakie są rodzaje wódek?

W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje wódek:
 1. czyste - powstałe w wyniku zmieszania spirytusu rektyfikowanego z wodą
 2. gatunkowe - powstałe w wyniku zmieszania spirytusu rektyfikowanego, wody oraz innych dodatków wpływających na aromat, smak i ewentualnie kolor, na przykład wiśniówka czy pigwówka

Ile kalorii ma wódka ziemniaczana?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że alkohol jest dość kaloryczny, ale jego wartość odżywcza jest bardzo niska.

100 gramów czystej 40% wódki = 231 kcal 

Jaka wódka na wesele?

Oczywiście każdy zastanawia się jaką wódkę wybrać na wesele. Z pewnością jakość powinna być tutaj kluczowym kryterium. Wynika to jasno z tradycyjnej polskiej przyśpiewki weselnej:

Gorzka wódka, gorzka wódka,

Nie będziemy pili,

Bo nam dzisiaj Państwo Młodzi,

Jej nie osłodzili!

Goście weselni cenią sobie wódki, które cechuje wysoka pijalność. W tym wypadku niezrównana jest wódka ziemniaczana z Wielkopolski. Ze względu na swoją wysoką pijalność, jest to najlepsza wódka na imprezy okolicznościowe.

Wódka Miler Spirits

Naszą wódkę Miler Spirits przygotowaliśmy z najwyższej jakości składników. Destylowana i rektyfikowana była w Wielkopolsce, z wielkopolskich ziemniaków. Charakteryzuje ją kremowy profil smakowy, co znacznie zwiększa jej pijalność. Gwarancję wysokiej klasy potwierdzamy laboratoryjnie. Dodatkowo, zadbaliśmy także o estetykę butelki z grubym dnem i starannie dobranymi barwami. Każdą etykietę ręcznie podpisuje założyciel. To świetny wybór na wszelkie uroczystości rodzinne, jak i na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl