Armaniak - co to jest? Co należy wiedzieć o tym rodzaju alkoholu? Armaniak jest to rodzaj brandy, którego nazwa pochodzi od francuskiego regionu Armagnac umiejscowionego w Gaskonii, w południowo-zachodniej Francji. Powstaje na skutek destylacji wina. Obecnie produkuje się go w regionach takich jak Landes, Gers czy też Lot-et-Garonne. Dojrzewa w dębowych beczkach. Armaniak zawiera najczęściej 52-60% ABV.

Jak powstaje armaniak?

Jak tworzy się ten niezwykle ciekawy rodzaj alkoholu, jakim jest armaniak? Bez dwóch zdań warto się temu bliżej przyjrzeć. Armaniak powstaje w wyniku destylacji wina. Produkuje się go w południowo-zachodniej Francji. To powstało z kolei poprzez fermentację lokalnych odmian winogron i leżakowanie przez kilka lat w 400-litrowych beczkach. Ponieważ w regionie armaniaków produkuje się również inne likiery czy wina (takie jak na przykład Floc de Gascogne), niektórych z tych typów winogron można szukać także w ich składach. W przeciwieństwie do koniaku, armaniak od 2005 roku można sprzedawać bez starzenia.

Armaniak uważa się również za brandy produkowaną w większym stopniu lokalnie przez rzemieślników, aniżeli przez duże, komercyjne przedsiębiorstwa. Wiele z nich wypuszcza się na rynek w wersji składającej się z winogron zebranych tylko w roku podanym na etykiecie butelki. Można go jednak mieszać w podobny sposób w jaki robi się to z koniakiem. Jeśli chodzi o proces leżakowania, leżakuje w dębowych beczkach.

Armagnac a koniak

Główną różnicą pomiędzy koniakiem a armaniakiem jest destylacja. Podczas gdy koniak jest dwukrotnie destylowany w destylatorze, armagnac poddaje się destylacji kolumnowej. Bardzo znacząco różni się to jednak od dużych, nowoczesnych przemysłowych destylatorów, których często używa się do produkcji neutralnych alkoholi, takich jak wódka.

Jak można wyjaśnić różnicę pomiędzy smakiem tych dwóch ciekawych alkoholi? Koniak można przyrównać do wódki, którą trzymamy na kuchennym blacie. Armaniak z kolei, pod względem swojej tekstury jest bardziej podobny do wódki w zamrażarce: nieco gęstszy i bardziej złożony. Różnica we wrażeniach smakowych wynika po części ze stężenia alkoholu. Armagnac ma tendencję do opuszczania destylatora przy około 52–60% objętości alkoholu. O ile nie miesza się go lub umieszcza w beczce, zwykle będzie rozcieńczony do około 45-47% ABV. Koniak dwukrotnie destyluje się w destylatorze, co daje mu około 70% alkoholu. Zwykle rozcieńcza się go i butelkuje w 40% ABV. Dodatkowe rozcieńczenie ma przyczyniać się do lżejszego odczucia przy kosztowaniu koniaku.

Mistrzowie destylacji wyróżniają pierwszą, środkową i końcową część alkoholu, która opuszcza destylator. Koniak zawiera środkową część, a więc serce, którą uważa się za najczystszą w smaku. Ma on duży potencjał, ale może wymagać więcej czasu, aby odkryć przed kosztującym wszystkie niuanse. Armaniak, gdy jest młody, jest z kolei bardziej intensywny i owocowy.

Jeśli mielibyśmy wyjaśnić różnicę miłośnikom wina, powiedzielibyśmy, że różnice między koniakiem a armaniakiem są wyraźnie podobne do tych, które można znaleźć między znanymi regionami winiarskimi i mniej znanymi markami. Te produkują konkurencyjne, wysokiej jakości trunki, ale robią to z mniejszymi fanfarami. Podczas gdy koniak rok w rok bije rekordy sprzedaży, ten drugi jawi się raczej jako napój dla koneserów. Uwielbiają go zaawansowani gracze, ale popularnością przewyższa go jego brat.

Skąd pochodzi armagnac?

Armagnac jest to historycznie najstarsza brandy we Francji; stąd też pochodzi jej nazwa. Wzmianki o niej sięgają już 1411 roku, kiedy to używano jej głównie w celach terapeutycznych - stąd obecnie brandy uważa się za napój, który koi nerwy i relaksuje. Było to 200 lat przed pierwszą wzmianką o koniaku, który na ten drugi zawsze rzucał pewnego rodzaju cień. Obecnie jednak armagnac jest wschodzącą gwiazdą: starszy brat koniak ma więc na co uważać!

Jak smakuje armaniak? Smak nie tylko dla koneserów

Wytwarzany w Pays de Gascogne na dalekim południowym zachodzie Francji, armagnac posiada trzy różne regiony produkcyjne. To od nich w dużej części zależy smak napoju.
  • Bas armagnac: produkuje najbardziej prestiżowe armaniaki z naciskiem na smaki śliwkowe.
  • Ténarèze: produkuje wysoko perfumowane alkohole, które często są ostrzejsze w smaku niż te z innych obszarów. Odpowiada za większość produkcji tego napoju.
  • Haut armagnac: ten typ to największy obszar; posiada jednak najmniejszą powierzchnię zajmowaną przez winnice i produkuje najmniej alkoholu.
Armagnac nadal produkują głównie mali lokalni przedsiębiorcy, a niektórzy producenci korzystają z mobilnych aparatów destylacyjnych, którymi poruszają się po wsiach w czasie produkcji. Warto wspomnieć, że koniak posiada światowych producentów; natomiast przemysł armaniakowy odznacza się szczególnym przywiązaniem do tradycji. Jest to jeden z wielu czynników, które sprawiają, że napój ten znalazł swoje miejsce w sercach wielu konsumentów.

O marce Chateau De Laubade

Jakie mamy informacje o marce? Chateau De Laubade (wym. szato de lobad) to dom armaniaku pochodzący z najbardziej prestiżowej apelacji w Gaskonii - Bas Armagnac - i specjalizujący się w wydłużonym leżakowaniu i wypustach rocznikowych. Jedną z kluczowych postaci dla historii Chateau de Laubade jest Joseph Noulens, sławny francuski senator, minister wojny i francuski ambasador w Rosji podczas rewolucji 1917 roku. Noulens przyczynił się do przekształcenia Chateau de Laubade w pilotażowe gospodarstwo rolne, które stało się znane w całej Francji. Warto dodać, że historia armaniaku CDL wiąże się także ze światem mody. Dlaczego? Otóż posiadłość tę upodobała sobie Jeanne Paquin – druga żona Jesepha Noulensa i jednocześnie pierwsza wielka francuska projektantka mody. Obecność Paquin wsławiła Chateau De Laubade jeszcze bardziej ponieważ z posiadłością wiązały się liczne kreacje, które powstały podczas jej wizyt.

Dzisiaj Chateau de Laubade należy już od 3 pokoleń do rodziny Lesgourgues. Przy produkcji armaniaku cały czas pracuje ojciec oraz dwóch braci - Arnaud i Denis. Producent Chateau de Laubade posiada 105 ha własnych winnic, co czyni go największym wytwórcą armaniaku „single estate” w Gaskonii. Warto dodać, że we Francji mówi się, że Francuzi dali światu koniak, a armaniaki zostawili dla siebie. W skali globalnej armaniak to zdecydowanie alkohol niszowy, a skala jego produkcji jest wręcz mikroskopijna w porównaniu do innych trunków. Jeśli mówimy jednak o procesie destylacji, jest to bardzo ciekawy proces. Łączna, roczna produkcja armaniaku jeśli chodzi o wszystkie domy to zaledwie dziesięć milionów butelek - stanowi to mniej niż 1% światowej produkcji szkockiej whisky.

Czy wiek armaniaku ma znaczenie?

Jeśli chodzi o armagnac, w zasadzie nie wyróżnia się odrębnych typów. Można jedynie powiedzieć, że istnieją różne roczniki tej brandy. Wszystkie roczniki posiadają informację o latach, w których powstały, i mogą osiągać bardzo wysoką cenę na rynku. Mogą nawet osiągać tysiące dolarów! Każdy rocznik ma inny smak. Zależy to od sposobu warzenia i dojrzewania jeśli chodzi o dany rocznik. To właśnie dzięki temu możemy cieszyć się różnorodnymi smakami tych samych znanych i cenionych marek, wybierając po prostu inną butelkę rocznika.

Trzeba podkreślić, że wiek armaniaku ma duży wpływ na smak, jaki uzyskasz, gdy go wypijesz. Te, które są mniej dojrzałe, prawie zawsze będą miały bardziej owocowy smak oraz będą lżejsze na języku. Co więcej, ich kolor też zwykle będzie zwykle jaśniejszy, ponieważ nie miały wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie kolorów z beczki, w której je starzono. Z kolei starszy armaniak, który leżakował dłużej, będzie prezentował bogate i złożone profile smakowe na bazie przypraw, karmelu, ziół, fig oraz innych ziemistych smaków. Są zwykle ciemniejsze i nieco mocniejsze.

Oznaczenia na butelkach

Czytając etykiety na butelkach armaniaku, możesz uzyskać ogólne pojęcie o rodzajach smaków, które będą zawarte w danym roczniku. Dzieje się tak dlatego, że proces starzenia ma bardzo wiele wspólnego ze smakiem. Te młodsze roczniki będą wyraźniej bardziej owocowe, a starsze będą miały bardziej ziemisty i pikantny smak. Naturalnie, jest to generalna zasada i znajdziemy tu także wyjątki, zwłaszcza jeśli chodzi o typowo rzemieślnicze propozycje. Oto etykiety jakie możesz znaleźć na butelce swojego trunku:
    • VS: Oznacza tyle co „Very Superior”. Wiekuje się od 2 do 5 lat, choć prawdopodobnie bliżej mu do 2 lat niż 5. Dlaczego? Tego typu rynek konsumencki wymaga młodszych, nieco bardziej neutralnych produktów.
    • VSOP: To skrót od Very Superior Old Pale, w wieku od 5 do 6 lat. Może się to wydawać nieco dziwne, szczególnie jeśli chodzi o ten rodzaj brandy. Trzeba jednak pamiętać, że różnica smaków w odstępie zaledwie roku może być znaczna.
    • XO: Extra Old jest tym, co to oznacza: wiek od 6 do 10 lat. Napoje te posiadają smaki odznaczające się pikanterią i ziemistością; są mocniejsze.
    • Hors D'age: To najstarszy dostępny rodzaj brandy. Jest starzony przez co najmniej 10 lat, ale może to być nawet 35 lat. Po 35 roku życia większość brandy nie będzie w stanie przetrwać parowania, które następuje podczas procesu starzenia.

Jak pić i jakie kieliszki wybrać do armaniaku?

Zasady picia, to oczywiście bardzo ważne informacje. Jak najlepiej wydobyć tutaj potencjał? Trunek spotykamy w kilku różnych formach, jednak serwuje się go głównie jako likier po posiłku, podawany czysty. Najlepiej kosztować go w temperaturze pokojowej, w małych kieliszkach z wąskim brzegiem, aby aromaty były odpowiednio skoncentrowane. Możesz także ogrzać szklankę w dłoni. Następnie, trunek ten można także smakować schłodzony w lodówce lub z kilkoma kostkami lodu. Świetnie sprawdza się także w drinkach, z wodą niegazowaną lub gazowaną, czy też z sokiem owocowym.

Kolejnym zastosowaniem armaniaku jest używanie go podczas gotowania. W tym przypadku, zda egzamin jeśli chodzi o aromatyzowanie ciast i słodkich przysmaków lub też przyprawianie sosów. To jeden z ciekawszych pod tym względem destylatów.

Gdzie kupić dobry i oryginalny armaniak?

Jeśli chodzi o armaniak, cena w naszym sklepie jest bardzo przystępna i atrakcyjna. Oferujemy wysokiej jakości oryginalne trunki, a także bardzo  wygodne opcje dostawy! Wybierz swój typ, sprawdź dostępność, dodaj do koszyka i skosztuj wyjątkowego smaku oraz poznaj moc aromatów tego napoju już teraz! Tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Nie czekaj i sprawdź już teraz!

Armaniak - cena

Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o armaniak, cena tego napoju może być bardzo różna; wiele zależy tutaj od wieku, użytych składników oraz marki. Wartość starszych propozycji może osiągać nawet kilka tysięcy dolarów! Armaniaki to jednak doskonałe prezenty dla smakoszy mocnych alkoholi.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium