Czym jest cachaça?

Cachaça to ciekawy, destylowany alkohol wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Jest również znany jako pinga czy caninha. Jest to najpopularniejszy alkohol spośród alkoholi destylowanych w Brazylii. Poza Brazylią cachaçy używa się niemal wyłącznie jako składnik drinków o tropikalnym profilu smakowym. Caipirinha jest najbardziej znanym koktajlem. W Brazylii ten zwykle łączy się z daniem o nazwie feijoada. Jest to gulasz z fasoli z dodatkiem wieprzowiny lub wołowiny.

Jak powstaje cachaça?

Cachaça, podobnie jak i rum, występuje w dwóch odmianach: nieestarzonej (portugalska: branca, „biała” lub prata, „srebrna”) i w odmianie dojrzewającej (amarela, „żółta” lub ouro, „złota”). Białą cachaçę zwykle butelkuje się natychmiast po destylacji. Jest ona zwykle tańsza. Niektórzy producenci decydują się jednak na to, aby dojrzewała 12 miesięcy w drewnianych beczkach, aby uzyskać nieco gładszą mieszankę. Rodzaj ten często występuje jako składnik koktajlu caipirinha i innych drinków. Ciemną cachaçę zwykle postrzega się jako odmianę „premium”. Dojrzewa ona w drewnianych beczkach i jest przeznaczona do picia jej czystej. Okres dojrzewania wynosi zwykle do 3 lat, chociaż niektóre trunki, tak zwane „ultra premium”, leżakują nawet przez 15 lat. Na finalny smak napoju bardzo duży wpływ ma rodzaj drewna, z którego wykonano beczkę.

Historia trunku

Napój posiada bardzo ciekawą historię. W XVI wieku, przeniesiono w większości produkcję cukru z Madery do Brazylii. Później, alembiki wykorzystywane do destylacji likierów z soku trzciny cukrowej również przetransportowano. To właśnie tam zaczęto produkować to, co również nazywano cachaçą. Historia ta sięga konkretnie 1532 roku, kiedy to jeden z portugalskich kolonizatorów przywiózł z Madery pierwsze sadzonki trzciny cukrowej do Brazylii.

Cachaça może być produkowana tylko w Brazylii, gdzie według danych z 2007 roku, jej 1500 000 000 litrów zużywa się tam rocznie. Poza granicami kraju jest to 15 000 000 litrów. Trunek ten zwykle zawiera od 38% do 48% objętości alkoholu. W produkcji, można dodać maksymalnie sześć gramów cukru na litr. Każdego roku wytwarza się 1,3 miliarda litrów cachaçy; tylko 1% całości eksportuje się (głównie do Niemiec).

Cachaça – z czym pić?

Z czym najlepiej smakuje ten wyjątkowy destylat? Jak wydobyć jego całkowity potencjał? Najczęściej cachaçy używa się jako składnik koktajlu Caipirinha lub używa jako substytutu rumu w koktajlach takich jak Daiquiris. Jednak dobrej jakości cachaça (a szczególnie cachaça starzona), może, a nawet powinna być podawana czysta lub z kostkami lodu.

Cachaca - cena

Jak plasuje się cena tego napoju? W naszym sklepie znajdziesz cachacę w dobrej cenie. Oferujemy trunki najwyższej jakości, a także wygodne opcje dostawy. Atrakcyjna cena to dla nas priorytet! Nie czekaj i sprawdź już teraz! W naszej ofercie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium