Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)

Czym jest gin?

Gin jest to trunek, który odróżnia przede wszystkim smak jałowca. Butelkuje się go co najmniej w 40% ABV. Rząd Stanów Zjednoczonych definiuje ten trunek jako napój wytwarzany przez destylację lub mieszanie alkoholu z jagodami jałowca i innymi aromatami lub ekstraktami.

Jak smakuje?

Cechą charakterystyczną tego alkoholu jest dominujący smak jałowca. Smakuje on przede wszystkim jak sosna, z elementami roślinnymi oraz kwiatowymi.

Skąd pochodzi nazwa?

Nazwa pochodzi od holenderskiego słowa „genever”, które oznacza jałowiec. Sam jałowiec jest niewyróżniającym się drzewem iglastym o skręconym pniu i powykręcanych gałęziach.

Historia ginu

Gin najprawdopodobniej wywodzi się od trunków produkowanych w średniowieczu. Odniesienia mówią o alkoholu z dodatkiem jałowca, a pochodzą z flamandzkiego rękopisu z XIII wieku. W XVII wieku Holendrzy gorliwie wytwarzali napój i posiadali setki destylarni w samym Amsterdamie.

Trunek ten pierwotnie wytwarzano w celu zastosowań leczniczych. Dystrybuowano go jako lek na dolegliwości takie jak niestrawność. Faktycznie, spożywanie go w dużych ilościach niewątpliwie mogło wpłynąć na ich odczuwanie. Trunek zyskał wyjątkową popularność podczas wojny trzydziestoletniej, kiedy to brytyjscy żołnierze walczący na holenderskiej ziemi byli przez niego „wzmacniani”.

Dalsza historia ginu

Nie trwało długo, zanim trunek trafił do innych krajów. W drugiej połowie XVII wieku oraz wczesnym XVIII wieku gin szybko zyskał uznanie w Anglii. Szacuje się nawet, że do 1720 roku nawet jedna czwarta gospodarstw domowych znajdujących się w Londynie produkowała swój własny gin. Okres ten znany jest jako „gin boom”. W tamtym czasie Parlament musiał uchwalić aż pięć aktów ustawodawczych w ciągu 22 lat, usiłując zapanować nad konsumpcją tego alkoholu!

Trunek ten był również popularny pośród Brytyjczyków, który byli żołnierzami na terenach szczególnie narażonych na występowanie malarii. Doskonale maskował on smak gorzkiej chininy używanej jako środek przeciwko malarii podawany obcokrajowcom. Dziś gin jest bardzo popularny w drinkach, obecny w barach na całym świecie.

Jak pić gin?

Oczywiście, gin można pić sam: niektórzy twierdzą, że właśnie tak najlepiej smakuje. Jedna z prostszych propozycji podania to także kostki lodu i odrobina limonki. Dobrym pomysłem jest również serwowanie z tonikiem lub ogórkiem. Trunek ten stanowi świetną bazę do drinków.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl