ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,
CZY JESTEŚ
OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...
Jest to bardzo ciekawy i zdecydowanie warty uwagi belgijsko-holenderski alkohol jęczmienny, który aromatyzuje się jagodami jałowca. Znany jest także pod nazwami Hollands, genever, genièvre, czy też peket. Nie należy do najpopularniejszych alkoholi, warto jednak poznać jego tajniki. Winny je znać każdy koneser alkoholi!
Wytwarza się go z jęczmienia, który destyluje się do około 70% ABV, a następnie aromatyzuje jagodami jałowca. W odróżnieniu od tanich ginów, wcale nie polega to jednak na dolaniu aromatu jagód jałowca. Potrzebne jest do tego przejście par destylowanego trunku przez komorę z odpowiednio wyważoną mieszanką jagód jałowca i innych roślin. To właśnie wtedy zachodzi ekstrakcja, która pozwala na pozyskanie dużo bardziej złożonego aromatu, niż w przypadku dolewki gotowego ekstraktu.
Czym się różnią? Te dwa alkohole odróżnia od siebie sposób destylacji. Genever destyluje się tylko do około 70%. Nie jest on więc alkoholem neutralnym: jego smak w dużym stopniu buduje źródło cukru, czyli w tym wypadku jęczmień. Gin destyluje się do wyższej zawartości alkoholu. Możemy go więc opisać jako alkohol neutralny, którego aromat i smak budują dodatki ziołowe. To wszystko sprawia, że jest znacznie lżejszy, mniej złożony w smaku i zdecydowanie inny.
Genever pierwotnie produkowano poprzez destylację wina słodowego do 50% ABV. Ponieważ tak powstały alkohol nie był zbyt smaczny, dodano do niego zioła, aby zamaskować nieprzyjemny smak. Używano do tego celu jagody jałowca, ze względu na właściwości lecznicze. Nazwa jenever pochodzi od holenderskiej nazwy tej rośliny.
Według tradycji, wynalezienie genever przypisuje się holenderskiemu chemikowi i alchemikowi, mężczyźnie o imieniu Franciscus Sylvius de Bouve. Istnieją jednak przesłanki, że jenever znano i używano jako lek w XVI wieku. Już w 1606 roku jednak Holendrzy nałożyli podatki na genever i podobne trunki. Mówi to nam więc, że jenever wtedy przestało być uważane za lekarstwo.
Obecnie jenever chłodzi się i podaje tak samo jak wódkę. Co ciekawe, wcześniej pito go z cukrem. Jenever można podawać także z lodem w szklance, co jest jednak rzadkim sposobem.
ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,
CZY JESTEŚ
OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...