Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Armaniak jest to rodzaj brandy, którego nazwa pochodzi od dawnego regionu Armagnac w Gaskonii, w południowo-zachodniej Francji. Obecnie produkuje się go w regionach takich jak Landes, Gers czy też Lot-et-Garonne.

Jak powstaje ten rodzaj alkoholu?

Armaniak powstaje w wyniku destylacji wina. To powstało z kolei poprzez fermentację lokalnych odmian winogron i leżakowanie przez kilka lat w 400-litrowych beczkach. Ponieważ w regionie armaniaków produkuje się również inne likiery czy wina (takie jak na przykład Floc de Gascogne), niektórych z tych typów winogron można szukać także w ich składach. W przeciwieństwie do koniaku, armaniak od 2005 roku można sprzedawać bez starzenia. Armaniak uważa się również za brandy produkowaną w większym stopniu lokalnie przez rzemieślników, aniżeli przez duże przedsiębiorstwa. Wiele z nich wypuszcza się na rynek w wersji składającej się z winogron zebranych tylko w roku podanym na etykiecie butelki. Można go jednak mieszać w podobny sposób w jaki robi się to z koniakiem.

O marce Chateau De Laubade

Chateau De Laubade (wym. szato de lobad) to dom armaniaku pochodzący z najbardziej prestiżowej apelacji w Gaskonii - Bas Armagnac - i specjalizujący się w wydłużonym leżakowaniu i wypustach rocznikowych. Jedną z kluczowych postaci dla historii Chateau de Laubade jest Joseph Noulens, sławny francuski senator, minister wojny i francuski ambasador w Rosji podczas rewolucji 1917 roku. Noulens przyczynił się do przekształcenia Chateau de Laubade w pilotażowe gospodarstwo rolne, które stało się znane w całej Francji. Warto dodać, że historia armaniaku CDL wiąże się także ze światem mody. Dlaczego? Posiadłość tę upodobała sobie Jeanne Paquin – druga żona Jesepha Noulensa i jednocześnie pierwsza wielka francuska projektantka mody. Obecność Paquin wsławiła Chateau De Laubade jeszcze bardziej ponieważ z posiadłością wiązały się liczne kreacje, które powstały podczas jej wizyt.

Dzisiaj Chateau de Laubade należy już od 3 pokoleń do rodziny Lesgourgues. Przy jego produkcji cały czas pracuje ojciec oraz dwóch braci - Arnaud i Denis. Chateau de Laubade posiada 105 ha własnych winnic, co czyni go największym wytwórcą armaniaku „single estate” w Gaskonii. Warto dodać, że we Francji mówi się, że Francuzi dali światu koniak, a armaniak zostawili dla siebie. W skali globalnej armaniak to alkohol niszowy, a skala jego produkcji jest wręcz mikroskopijna w porównaniu do innych trunków. Łączna, roczna produkcja wszystkich domów armaniaku to zaledwie dziesięć milionów butelek - stanowi to mniej niż 1% światowej produkcji szkockiej whisky.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl