Wódka to alkohol mocny, który powstaje w rezultacie zmieszania spirytusu rektyfikowanego z wodą. Zawartość spirytusu w wódce nie może być mniejsza niż 37,5%. Najczęściej wódkę butelkuje się w mocy 40%, ale zdarzają się także niezwykłe wódki, jak np. wódka ziemniaczana Miler Spirits, które butelkowane są w mocy 42%. Jest to jeden z najpopularniejszych alkoholi wysokoprocentowych obok whisky czy koniaku.

Wódka Miler Spirits to wódka ziemniaczana wytwarzana tylko z najlepszych składników wysokiej klasy. Jest to alkohol lokalny pochodzący z wielkopolski. Jego łagodny smak znacznie zwiększa przyjemność spożywania oraz wyróżnia na tle popularniejszych wódek zbożowych.

Niektórzy uważają, że wszystkie wódki smakują podobnie. Nie jest to jednak prawda. Można przekonać się o tym najlepiej pijąc wódkę ziemniaczaną. Podstawowy składnik na którym opiera się wódka z ziemniaków nadaje unikalny profil smakowy, odróżniający ją od innych. Wódka z ziemniaków jest bardziej kremowa i ziemista oraz wyraźnie słodsza. Sprawia to również, że podwyższa się pijalność wódki. Wódki ziemniaczane marki Miler Spirits doskonale nadaje się więc na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Nadaje też unikalnego smaku drinkom przygotowanym na jej bazie. Wszystko to sprawia, że wodka z ziemniakow z zasługuje z pewnością na szczególną uwagę.

Z czego robi się wódkę?

Jak produkuje się ten niezwykle popularny trunek - wódkę? Przez lata istniało wiele definicji wódki, które zależne były od okresu historycznego i obowiązującego prawa. Obecnie wódki produkowane na terenie krajów europejskich muszą być zgodne z wytycznymi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008. Według tego rozporządzenia, wódka to napój spirytusowy produkowany z rolniczego alkoholu etylowego, który powstał w wyniku fermentacji prowadzonej przez drożdże na następujących surowcach:
  • ziemniaków
  • zbóż
  • lub innych surowców rolniczych
Spirytus ten powinien być produkowany w sposób, który redukuje smakowy i zapachowy charakter źródła cukru i produktów fermentacji. Wódka musi zawierać przynajmniej 37,5%.

Jak powstaje wódka z ziemniaków?

Jakie są etapy powstawania tego trunku? Jest to kolejno:

  • czyszczenie surowców
  • parowanie surowca
  • zacieranie
  • fermentacja alkoholowa prowadzona przez drożdże
  • destylacja do ponad 90%
  • rektyfikacja do ponad 96%
  • rozcieńczenie wodą
  • rozlew

Wódki ziemniaczane powstają z ziemniaków charakteryzujących się wysoką zawartością skrobi. W przypadku wódki Miler Spirits są to starannie wyselekcjonowane wielkopolskie ziemniaki. Wszystkie wódki powstają na zasadzie połączenia spirytusu rektyfikowanego i wody.

Na ogół na początku produkcji tego typu alkoholu oczyszcza się surowce, z którego powstać ma następnie owy spirytus. Odmienne rodzaje wódek różnią się między sobą tym, jakich produktów używa się do ich otrzymania. Gdy mowa o wódce Miler Spirits są to oczywiście ziemniaki, choć najczęściej stawia się na zboża.

Następnie paruje się surowce po to, aby dokonać upłynnienia znajdującej się w nich skrobi. Potem poprzez zacieranie rozkłada się skrobię do cukrów prostych. Kolejno następuje ich fermentacja za pomocą drożdży. Następnie alkohol się destyluje, rektyfikuje, a powstały przy tym procesie spirytus miesza się z wodą.

Wódka czy gorzałka? Historia nazwy

Jak przedstawia się historia nazw używanych w odniesieniu do tego trunku? Pierwsze użycie słowa "wódka" w odniesieniu do destylatu odnotowano już w 1534 roku w dziele Stefana Falimirza "O ziołach i mocy ich".  Za "wodkę" uważało się wtedy każdy destylat niezależnie od tego czy był on zagęszczonym alkoholem czy olejkami eterycznymi. W tym samym dziele autor wspomina także "gorzałkę" informując, że to to samo co "aqua vitae". Prawdopodobnie oba terminy: gorzałka i wódka, używane były przez wieki zamiennie. Dopiero w XX w. dostępność nowych technologii (destylacji kolumnowej), a także wprowadzenie w Rosji i Polsce nowych praw spowodowało, że przeważyła nazwa "wódka", a słowo "gorzałka" zaczęło być uznawane za staromodne. W latach 50 XX w. nazwy "vodka" zaczęła używać także Szwecja.

Jakie są rodzaje wódek?

Jak sytuacja ma się w naszym kraju? W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje wódek:
  1. czyste - powstałe w wyniku zmieszania spirytusu rektyfikowanego z wodą
  2. gatunkowe - powstałe w wyniku zmieszania spirytusu rektyfikowanego, wody oraz innych dodatków wpływających na aromat, smak i ewentualnie kolor, na przykład wiśniówka czy pigwówka

Ile kalorii ma wódka ziemniaczana?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że alkohol jest dość kaloryczny, ale jego wartość odżywcza jest bardzo niska. Ile kalorii liczy sobie wódka z ziemniaków?

100 gramów czystej 40% wódki = 231 kcal 

Nasza wódka z ziemniaków - co ją wyróżnia?

Nasza wódka ze spirytusu ziemniaczanego odznacza się szczególnie delikatnym smakiem, działającym dodatnio na jej pijalność. Wódki tego rodzaju bowiem charakteryzują się kremowością i słodyczą bardzo przyjemną w odbiorze, mimo wysokiej mocy właściwej temu rodzajowi trunku. Nie bez powodu nasza wódka Miler Spirits „NIE OTRZĄSA!”

Wódka ziemniaczana - cena

Skoro wiemy już jakie zalety mają wódki z ziemniaków, cena jest tym, co powinno mieć ostatnie słowo, jeśli wahamy się jeszcze przy zakupie. Oczywiście jest pewna rozpiętość cenowa, jeśli chodzi o polskie wódki ziemniaczane, spowodowana różnicą w pojemności butelek, marki, jakości. Wodka z ziemniakow Miler Spirits przedstawia korzystny stosunek ceny do jakości i, choć jakość jest świetna, zdecydowanie to nie jest to produkt, na który pozwolić mogą sobie jedynie najbogatsi.

Na jaką okazję wódka z ziemniaków?

Wódkę pija się głównie na wszelkiej maści rodzinnych przyjęciach okolicznościowych, takich jak osiemnaste urodziny, chrzciny, rocznice, a nade wszystko – wesela. Choć coraz częściej gospodarze skłaniają się w stronę zadowolenia wszystkich z gości, i na swoich imprezach podają również na przykład piwo czy drinki, to wódka nadal jest absolutną podstawą i nie wygląda na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Choć wódka nie jest pierwszym z alkoholi, jaki przyjdzie do głowy w kwestii prezentu, to wódka Miler Spirits bez dwóch zdań może już być! Jest to bowiem najlepsza wódka ziemniaczana, wyróżniająca się jakością, smakiem i butelką. Zadbaliśmy bowiem także o estetykę butelki, która posiada grube dno i starannie dobrane barwy. Ponadto etykieta każdej z nich jest własnoręcznie podpisana przez założyciela marki.

Jaka wódka na wesele?

Oczywiście każdy zastanawia się jaką wódkę wybrać na wesele. Z pewnością jakość powinna być tutaj kluczowym kryterium. Wynika to jasno z tradycyjnej polskiej przyśpiewki weselnej:

Gorzka wódka, gorzka wódka,

Nie będziemy pili,

Bo nam dzisiaj Państwo Młodzi,

Jej nie osłodzili!

Goście weselni cenią sobie wódki, które cechuje wysoka pijalność. W tym wypadku niezrównana jest wódka ziemniaczana z Wielkopolski. Ze względu na swoją wysoką pijalność wódka Miler Spirits jest najlepszym alkoholem na imprezy okolicznościowe.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium