Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)

Czym jest likier?

Likier to aromatyzowany i słodzony napój alkoholowy, o zawartości najczęściej od 24% do 60% alkoholu. Wytwarza się go poprzez połączenie spirytusu bazowego, zwykle brandy, z ziołami i owocami i osłodzenie najczęściej syropem cukrowym. Samo słowo likier pochodzi od łacińskiego słowa „liquefacere”, co oznacza „zrobić płyn”. Likiery prawdopodobnie jako pierwsi produkowali mnisi. Nazywało się je wtedy kremami, eliksirami, czy też olejkami. Co ciekawe, przez wieki stosowano je jako leki i afrodyzjaki.

Historia likierów

Historia likieru sięga długie lata wstecz, a historycznie wywodzi się od mnichów i przygotowywanych przez nich leków ziołowych. We Włoszech produkowano je już w XIII wieku. Jednym z najmłodszych likierów jest Chartreuse, wytwarzany przez mnichów według starożytnej receptury. Jest to jedyny na świecie likier o naturalnym zielonym kolorze. Złożoną recepturę zawartą w rękopisie odszyfrowano dopiero w 1703 roku. Dzisiaj, jest ona wierna przepisowi zawierającemu około 130 roślin, ziół oraz innych składników, z subtelnymi zmianami. W 1833 roku wyprodukowano natomiast łagodniejszą i nieco słodszą wersję tego likieru.

Obecnie likiery zyskują ponownie coraz większą popularność. Składają się na to różne kolaboracje i działania marketingowe. Przyczynił się do niej na przykład Starbucks, który nawiązał współpracę z Jimem Beamem i wprowadził na rynek w USA mieszankę kawy i likieru znaną pod nazwą Starbucks Coffee Liqueur.

Z czym pić likier?

Likier można stosować w różnego rodzaju drinkach, podawać sam, a także serwować z lodem czy kawą lub innymi napojami bezalkoholowymi – śmietaną czy mlekiem. Wiele z nich można wykorzystać do pieczenia lub gotowania, a nawet jako dodatek do deseru.

Likier - sklep

W ofercie naszego sklepu posiadamy likiery szanowanych marek, które są szeroko znane. Proponujemy atrakcyjne ceny oraz wygodną dostawę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl