Laphroaig - wszystko o sławnej destylarni single malt whisky z Islay
Laphroaig - wszystko o sławnej destylarni single malt whisky z Islay

Destylarnia Laphroaig to wyjątkowa destylarnia leżąca na wyspie Islay.

Historia destylarni Laphroaig

Destylarnię Laphroaig założyli niedaleko miasteczka Port Ellen - Alex i Donald Johnstonowie w 1815 roku. To jedyna szkocka whisky, która otrzymała patent dostawcy od Karola – Księcia Walii – który podobno umiłował sobie nieprodukowaną już wersję piętnastoletnią. Laphroaig słynie także z inicjatywy Friends of Laphroaig. Każdy może zostać właścicielem kawałka ziemi na terenie destylarni, za którą destylarnią płaci darmową miniaturką whisky jeden raz na rok…pod warunkiem, że wpadniesz ją odebrać.

Laphroaig jest jedną z kilku destylarni, które cały czas słodują część swojego jęczmienia i suszą go nad palącym się torfem. Warto odwiedzić destylarnię i zobaczyć jak wygląda ten proces. Torf na Islay jest wyjątkowy i daje niepowtarzalną kompozycję fenoli w whisky. Może to właśnie dlatego Laphroaig jest tak piorunująco pełna smaku? Zatorfienie tej whisky waha się w okolicach 40 ppm.

Torf

Dla wielu z Was może zdecydowanie być zaskoczeniem, że inna sławna destylarnia Lagavulin rozpoczęła swoją działalność próbując skopiować Laphroaig budując identyczne alembiki. Brzmi to zaskakująco, ponieważ dzisiaj to Lagavulin uchodzi za absolutną czołówkę whisky z Islay i jego wersja 16 yo jest chyba najpowszechniej wielbioną podstawową wersją SM whisky świata. Tak czy inaczej, Lagavulin i Laphroaig są whisky zupełnie innymi, a tajemnica tej różnicy (i niepowodzenia w kopiowaniu) leży w różnych źródłach wody, które mają te destylarnie.

Beczki whisky

Warto tutaj dodać, że dla destylarni Laphroaig prohbicja jest dość wyjątkowym okresem. Co ciekawe, jej sprzedaż w USA była wtedy legalna! Trzeba jednak zaznaczyć, że nie kupowało się jej w sklepie monopolowym tylko… w aptece. Władze USA uznały, że whisky ta jest tak silna w swoim dymnym i szpitalnym smaku, że nikt nie będzie stosować jej jako alkoholu do upijania się i potraktowano ją jako środek na trawienie 🙂 I tak oto kiedy inne destylarnie nie mogły cieszyć się rynkiem amerykańskim, destylarnia Laphroaig znalazła do niego wytrych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium