Henkell Sekt Trocken | 0,75L | 11,5% Henkell Sekt Trocken | 0,75L | 11,5%
Cena: 29,00 zł
zobacz więcej
Benini Vermouth Bianco | 1L | 16% Benini Vermouth Bianco | 1L | 16%
Cena: 39,00 zł
zobacz więcej
Martini Rosso | 1L | 15% Martini Rosso | 1L | 15%
Cena: 39,00 zł
zobacz więcej
BOUVET Cremant de Loire | 0,75L | 12,5% BOUVET Cremant de Loire | 0,75L | 12,5%
Cena: 59,00 zł
zobacz więcej

Czym jest wino?

Wino jest to znany i popularny napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego soku z winogron. Technicznie rzecz biorąc, praktycznie każdy owoc nadaje się do produkcji wina (na przykład żurawina, jabłka, czy śliwki). Jeśli jednak na etykiecie jest po prostu napisane „wino”, oznacza to, że napój jest zrobiony z winogron. Trzeba wiedzieć, że winogrona, których używa się do produkcji wina różnią się od winogron, które znajdziemy na naszym stole.

Różnica między dwoma najpopularniejszymi napojami alkoholowymi, winem i piwem, polega na tym, że do warzenia piwa wykorzystuje się sfermentowane ziarna. Wino wytwarza się z owoców, a piwo z ziaren.

Jak smakuje wino?

Na smak wina ma wpływ kilka ważnych aspektów. Są to: kwasowość, słodycz, alkohol, garbniki oraz związki aromatyczne powstające podczas fermentacji.

Kwasowość

Wino jako napój ulokowane jest po kwaśnej stronie skali pH. Znajdziemy je w przedziale od 2,5 (cytryna) do nawet 4,5 pH (jogurt grecki). Wino posiada cierpki smak.

Słodycz

Oczywiście, w zależności od tego jaki rodzaj wina pijemy, mamy do czynienia z bardzo różnorodnym poziomem słodyczy. Możemy wybrać wino, które wcale nie jest słodkie (tutaj użyjemy więc terminu „wytrawne”), ale i takie, które dorównuje w tej działce nawet syropowi klonowemu.

Alkohol

Trunek ten ma nieco pikantny, zostający na podniebieniu smak, który nas rozgrzewa. Średni zakres alkoholu jaki spotkamy w winie to 10% ABV do 15% ABV. Oczywiście, możemy tutaj wyróżnić wyjątki. Moscato d’Asti posiada zaledwie 5,5% alkoholu! Z kolei porto wzmocnione brandy prezentuje aż 20% ABV.

Tanina

Taninę znajdziemy w czerwonych winach. Odpowiada ona za cierpki, gorzkawo-kwaśny profil smakowy. Jeśli chcemy doświadczyć, jak smakuje, możemy przeprowadzić eksperyment: położyć mokrą torebkę czarnej herbaty na języku.

Związki aromatyczne

Złożoność smaku win zawdzięczamy takim związkom aromatycznym, jak estry, fenole, alkohole wyższe, czy kwasy. Każda odmiana winorośli posiada dane związki aromatyczne na różnym poziomie. To właśnie dlatego jedne wina pachną owocami, a inne kwiatami. Kolejnym czynnikiem wpływającym na smak trunku jest proces starzenia. Większość czerwonych win dojrzewa w dębowych beczkach, co nadaje im charakterystyczny profil smakowy. Dzięki temu, napój jest także podatny na działanie tlenu. Utlenianie i dojrzewanie nadaje tym trunkom szereg unikalnych właściwości smakowych, takich jak nuty suszonych owoców, orzechów, czy też kwiatów.

Historia wina

Najwcześniejsze dowody na istnienie wina jakie możemy przedstawić, to pozostałości wina wytworzonego ze sfermentowanych owoców, ryżu i miodu odnalezione w Chinach w 7000 roku p.n.e. Jest możliwe, że te starożytne wina w swoich recepturach wykorzystywały dzikie winogrona pochodzące z Chin. Z kolei najwcześniejsze przykłady wina wytwarzanego typowo z winogron pochodzą z Gruzji i z około 6000 p.n.e. Stamtąd sekret produkcji wina przeniósł się do starożytnych okolic śródziemnomorskich poprzez Jedwabny Szlak.

W wielu starożytnych kulturach wino postrzegano jako dar pochodzący od bogów. Z drugiej strony istnieją także przesłanki, że sfermentowany sok winogronowy powstał przez przypadek. Zaczął być wytwarzany celowo dopiero po tym, jak konsument uznał smak za dobry lub docenił moc alkoholu.

Tak naprawdę, możemy odnaleźć wiele starożytnych referencji co do wina. Na przykład, w Egipcie wino stanowiło napój dla elit. Mniej uprzywilejowani, pili piwo i wodę. Trunku używano także podczas uroczystości religijnych oraz jako środek medyczny. W starożytnej Grecji z kolei, napój ten szanowano głównie dlatego, że inny popularny trunek, piwo, uznawany był za ten pijany przez „barbarzyńców”. Wino kojarzono z Dionizosem, bogiem płodności, szaleństwa i winiarstwa – uważano, że to właśnie on je stworzył. Napój ten ma także szczególne znaczenie dla kultury żydowskiej.

Dzięki greckiemu i rzymskiemu entuzjazmowi dla wina, praktyka uprawy winorośli rozprzestrzeniła się w większości krajów basenu Morza Śródziemnego, a potem także w większości Europy Zachodniej. Razem z oliwą z oliwek i zbożem, napój ten stał się jednym z najważniejszych towarów handlowych tych starożytnych kultur. Na tym się nie skończyło! Później, pałeczkę przejęli chrześcijańscy misjonarze i mnisi. Stopniowo rozpowszechniali oni wiedzę o uprawie winorośli na nowych terytoriach, tak aby lokalne społeczności nie musiały już polegać tylko na winie importowanym z Włoch.

Następnie, w XIV wieku ,produkcja i dystrybucja wina zaczęła podlegać standaryzacji. Napój ten stał się regularnie opodatkowanym produktem. Co ciekawe, przez większość historii, konsumenci wina pili głównie odmiany z pobliskich regionów, ponieważ koszty transportu były bardzo wysokie. W XVI wieku coraz większą wagę zaczęto przywiązywać do regionu z jakiego pochodzi wino, a nie tylko do jego stylu. Aż do XIX wieku wina opisywano najczęściej kolorem i stylem. Dziś oczywiście duże znaczenie ma marka.

Jak powstaje wino?

  • 1. Pierwszym krokiem w produkcji wina są zbiory. To właśnie moment, w którym zbierane są winogrona, decyduje o słodyczy, smaku i kwasowości wina. Zbiór może odbywać się ręcznie lub maszynowo. Wielu winiarzy woli jednak robić to ręcznie.
  • 2. Kiedy winogrona są już ułożone w pęczkach, trzeba je następnie skruszyć. W przeszłości proces ten wykonywano stopami. Na chwilę obecną większość winiarzy przeprowadza kruszenie mechanicznie. Dostępne są prasy mechaniczne, które kruszą winogrona na „moszcz”. Jest to świeży sok z winogron, powstały w wyniku zgniatania, zawierający skórki i nasiona.
  • 3. Po zgniataniu i prasowaniu następuje proces fermentacji. Musi rozpocząć się w ciągu 6 do 12 godzin po dodaniu do niego dzikich drożdży. Fermentacja trwa do momentu, aż cały cukier przekształci się w alkohol: tak powstaje wytrawne wino. Jeśli ma powstać słodkie wino, winiarze wstrzymują ten proces, aby zapobiec przemianie całego cukru.
  • 4. Po fermentacji przychodzi czas na klarowanie. Jest to proces, w którym z wina usuwane są garbniki, białka i martwe drożdże. W tym celu wino przenosi się do zbiorników ze stali nierdzewnej lub dębowych beczek. Do wina dodaje się różne substancje, które umożliwiają ten proces. Na przykład niektórzy winiarze dodają do wina glinę, do której przyczepiają się niechciane elementy. Ta opadnie na dno zbiornika. Napój przenosi się później do innego zbiornika i przygotowuje do starzenia lub zabutelkowania.
  • 5. Ostatnim etapem tego procesu jest leżakowanie i butelkowanie wina. Można je zabutelkować natychmiast lub pozostawić do leżakowania według uznania.

Rodzaje wina

  • 1. Czerwone wino
    Wina czerwone wytwarza się z czarnych winogron fermentowanych ze skórkami winogron (skąd pochodzi czerwony kolor wina), nasionami i łodygami. Ten rodzaj jest bogaty w garbniki, co powoduje delikatnie gorzki posmak w ustach.
  • 2. Białe wino
    Wina białe wytwarza się zarówno z białych, jak i czarnych winogron. Jednak, podczas gdy wina czerwone fermentuje się razem ze skórkami winogron, wina białe nie. Zamiast tego skórki oddziela się, a używany jest tylko czysty sok winogronowy. Białe wino ma cierpki, świeży smak.
  • 3. Różane
    Różowe to wino znane, jak sama nazwa wskazuje, z różowego koloru. Ten ładny kolor powstaje, gdy sok z czarnych winogron fermentuje się ze skórkami przez bardzo krótki czas (od kilku godzin do kilku dni), aż sok nabierze koloru. Jest to świetny wybór dla początkujących, ze względu na lekki, słodkawy smak.
  • 4. Musujące
    Czyli gazowane. Powstają z czarnych i białych winogron, a dwutlenek węgla jest tutaj naturalnym produktem ubocznym fermentacji.
  • 5. Wina likierowe i deserowe
    Te dwie kategorie często się między sobą zacierają. Wina deserowe to bardzo słodkie wina, pite po posiłku lub „na deser”. Napoje likierowe to z kolei wina wzmocnione alkoholem, takim jak brandy, podczas procesu fermentacji. Ponieważ te wina są słodsze dzięki alkoholowi, te o niższej zawartości alkoholu uznaje się także za wina deserowe.

Jak pić wino?

Wino czerwone najlepiej pić w temperaturze pokojowej. Jeśli je schłodzimy, może ono być bardziej gorzkie. Świetnie pasuje do dań z czerwonym mięsem, makaronów i pizzy. Wino białe najlepiej smakuje schłodzone. Doskonale sprawdza się podawane z drobiem, rybami i owocami morza, a także z serami, sałatkami, czy frytkami. Jeśli zamierzamy jeść lekkie dania z drobiem, rybami, owocami, czy serami, warto postawić na wino różowe. Propozycje gazowane zdadzą egzamin w duecie z serami, wędzonym łososiem, krewetkami i owocami. Wina deserowe i likierowe można pić na przykład z deserami czekoladowymi, ciastami, puddingami, tartami i orzechami lub też crème brûlée.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium