Glenfiddich - wszystko co musisz wiedzieć o sławnej destylarni ze Speyside
Glenfiddich - wszystko co musisz wiedzieć o sławnej destylarni ze Speyside

Glenfiddich to najbardziej rozpoznawalna marka whisky single malt na świecie. Butelkę z jeleniem, w swojej najpopularniejszej wersji Glenfiddich 12 yo zna niemal każdy miłośnik whisky. Dzisiaj prezentujemy historię tej sławnej gorzelni wraz z relacją z wizyty w Dufftown, gorzelni, którą mieliśmy przyjemność zwiedzić!

Nazwa Glenfiddich w języku gaelickim oznacza „dolina jelenia”. Historia destylarni Glenfiddich rozpoczęła się w 1886 roku, kiedy William Grant odszedł z pracy w destylarni Mortlach, aby założyć swoją własną destylarnię. Pierwszy destylat popłynął z alembików w 1887 roku. W latach 20 XXw. destylarnia rozpoczęła nadprodukcję whisky, która okazała się niezwykle przydatna na początku lat 30, kiedy zakończyła się prohibicja w USA. Nie wszyscy wiedzą, że z marką Glenfiddich ściśle wiąże się także sławna marka Grant’s blended whisky. Whisky Grant’s od 1956 roku dostępna jest w sławnej trójkątnej butelce autorstwa Hansa Schlegera. Od lat 60 nabyć można także single malt whisky z nazwą destylarni na etykiecie.

Popularność Glenfiddich

W latach 60 świat whisky dotknął ogromny kryzys, który spowodował zamknięcie wielu destylarni. W tym czasie destylarnia Glenfiddich ze Speyside zaskoczyła wszystkich niezwykle odważną decyzją o zmianie strategii sprzedażowej. Whisky single malt uznawało się wtedy jedynie za składnik do produkcji whisky mieszanej powstającej przez zmieszanie single malt i grain whisky. Powszechnym przekonaniem było wtedy, że szkocka whisky single malt jest zbyt esencjonalna i nie nadaje się do sprzedaży. Zmieniła to właśnie marka Glenfiddich. W tak ciężkim czasie zaczęła ona reklamować swoją whisky nie jako składnik blendów, tylko jako produkt premium – single malt whisky. Okazało się, że ruch ten był przełomowy, a marka ugruntowała swoją pozycję najlepiej sprzedającej się whisky single malt świata. Warto dodać, że to nie przesadzone słowa – whisky single malt Glenfiddich stanowi 35% całej światowej sprzedaży single malt whisky. Szczególnie popularna jest wersja Glenfiddich 12 yo i jej smak oraz aromat zielonych jabłuszek, a także satysfakcjonujący finisz. Dojrzewała ona w beczkach z amerykańskiego oraz europejskiego dębu. Przyczynia się do tego także wysoka jakość produktu.

 

Glenfiddich butelki

Warto dodać także takie informacje dotyczące produktu, że pierwsze wersje whisky Glenfiddich butelkowane były jako „Pure Malt” a nie popularna dzisiaj wersja 12 yo.

Podstawowe whisky w portfolio destylarni, te które zdecydowanie możesz znać, to whisky Glenfiddich 12 yo15 yo, 18 yo i Glenfiddich 21 yo. Na rynku znane są także edycje Experimental Series jak Fire & Cane.

Ekspresja Glenfiddich 12 yo oraz inne whisky Glenfiddich ze Speyside ze względu na swój wyjątkowy smak, finisz i aromat zdobyły wiele prestiżowych nagród. Należą do nich między innymi nagrody w konkursach takich jak The Scotch Whisky Masters, International Spirits Challenge, San Francisco World Spirits Competition, czy też International Wine & Spirit Competition. W International Wine & Spirit Competition trunek wielokrotnie zdobywał srebro i złoto. Dzięki tej renomie, wybierając tę markę, masz pewność, że spotkasz się z doskonałą jakością alkoholu. Trunek zawiera wysokiej jakości składniki.

Wizyta w destylarni

Z uwagi na opisaną powyżej historię i jakość produktów, trudno się dziwić, że destylarnia Glenfiddich w regionie Speyside należy do najbardziej popularnych gorzelni. Odwiedza ją wielu fanów alkoholi. Możesz zdecydowanie przemyśleć taką wycieczkę i poznać historię tych butelek!

Podczas wizyty w destylarni Glenfiddich w regionie Speyside możesz obejrzeć praktycznie każdy etap procesu produkcji. Zwiedzanie to także doskonale przemyślany proces, który z pewnością spodoba się wielu miłośnikom whisky; masz okazję poznać wiele tajników wytwarzania tego alkoholu i wyposażyć się w ciekawe informacje. Destylarnia Glenfiddich dysponuje zawrotną liczbą 22 alembików, która pozwala na produkowanie imponującej liczby ponad 20M litrów spirytusu rocznie. Sam region Speyside jest bardzo ciekawy i warto go zobaczyć. Jeśli szkocka to Twój konik, to doskonały pomysł!

Dostępność w naszym sklepie

Sprawdź dostępność tych trunków w naszym sklepie. Zakupy u nas to najwyższa jakość i wygodna dostawa! Oferujemy także przystępne, atrakcyjne ceny i szeroki wybór. Zobacz już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium