Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)

Czym jest bitters?

Bitters to alkohol tradycyjnie przyprawiony substancjami roślinnymi, dzięki czemu charakteryzuje się gorzkim lub słodko-gorzkim smakiem. Wiele znanych marek bitterów z początku sprzedawano jako leki. Teraz funkcjonują one jako digestify, często o właściwościach ziołowych, albo są aromatyzowane tak, aby sprawdzać się w koktajlach. Ponieważ koktajle są raczej słodkie lub kwaśne, gorzki smak bitterów je balansuje i nadaje im pełniejszy profil smakowy.

Bitters - skład

Składniki roślinne używane do przygotowania bitterów historycznie obejmowały aromatyczne zioła, korę, korzenie i owoce. Używano ich nie tylko ze względu na ich smak, ale także ze względu na właściwości lecznicze. Niektóre z bardziej powszechnych składników to goryczka, skórka pomarańczy, czy kora chinowca.

Większość bitterów zawiera zarówno wodę, jak i alkohol. Ten ostatni działa jako rozpuszczalnik dla ekstraktów roślinnych, ale jest także środkiem konserwującym. Zawartość alkoholu w tym trunku jest różna, w zależności od marki i stylu.

Bitters – historia

Początki bitterów sięgają starożytnych Egipcjan, którzy podwali zioła lecznicze w słoikach z winem. Praktyka ta rozwijała się dalej w średniowieczu. Wiele marek digestifów odzwierciedla dziś ziołowe preparaty żołądkowe, których korzenie sięgają tradycji epoki renesansu. W XIX wieku brytyjska praktyka dodawania ziołowych bitterów do wina kanaryjskiego stała się bardzo popularna w byłych koloniach amerykańskich. Spośród bitterów z tamtego okresu najbardziej znanym jest Angostura bitter. Popularnym stylem były szczególnie bittery o smaku gorzkiej pomarańczy. Za wzrost popularności tego napoju w Stanach Zjednoczonych odpowiada z kolei Jerry Thomas, specjalista z zakresu tworzenia koktajli.

Jak pić bittery?

Bittery są bardzo mocne. Można nałożyć kilka kropel nalewki na język, bądź rozcieńczyć trunek z wodą gazowaną, czy używać jako składnik koktajli. Popularnym koktajlem jest tutaj Manhattan, przygotowywany z whisky, słodkiego wermutu i bitterów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl