Czym jest wermut?

Wermut (vermouth) jest to aromatyzowane wino likierowe. Aromatyzuje się je różnymi substancjami roślinnymi (korzenie, kwiaty, kora, nasiona, zioła i przyprawy), a czasami także barwi. Jest to alkohol, który każdy ich miłośnik powinien znać!

Historia trunku

Nowoczesne wersje napoju po raz pierwszy wyprodukowano w okolicach połowy i końca XVIII wieku. Miało to miejsce w Turynie we Włoszech. Podczas gdy z początku wermut wino był tradycyjnie używany do celów leczniczych, później służył jako aperitif. Modne i popularne kawiarnie znajdujące się w Turynie serwowały go gościom przez całą dobę. Pod koniec XIX wieku stał się on z kolei popularny wśród barmanów. Był używany jako kluczowy składnik koktajli, takich jak na przykład Martini, Rob Roy, Manhattan czy Negroni. Oprócz tego, że podaje się go jako aperitif lub składnik koktajli, wermut może służyć także jako alternatywa dla białego wina w kuchni.

Rodzaje wermutu

Jeśli chodzi o perspektywę historyczną, istniały dwa główne rodzaje wermutu: słodki i wytrawny. Z czasem jednak, odpowiadając na zwiększające się zapotrzebowanie i konkurencję, producenci wermutu stworzyli dodatkowe style. Zaliczyć do nich można ekstra-wytrawny biały (extra-dry white), słodki biały (blanc lub bianco), czerwony, bursztynowy (ambre lub rosso) i różany.

Jak powstaje wino wermut?

Wermut produkuje się na bazie neutralnego wina gronowego lub niesfermentowanego moszczu winnego. Każdy producent dodaje do tego zastrzeżoną, właściwą dla marki mieszankę konkretnych suchych składników. Składa się ona z aromatycznych ziół, kory i korzeni. Dodaje się ją do wina bazowego, wina bazowego ze spirytusem lub tylko spirytusu - mogą być one redestylowane przed ich dodaniem do wina lub niesfermentowanego moszczu winnego. Po aromatyzowaniu i wzmocnieniu wina, wermut słodzi się cukrem trzcinowym lub karmelizowanym, w zależności od jego stylu.

Jak pić wermut?

Oczywiście, napój ten przede wszystkim świetnie smakuje sam. Poleca się dodać kilka kostek lodu i według uznania, kawałek skórki pomarańczowej. Inna wersja, to podanie z wodą, kawałkiem pomarańczy i zieloną oliwką. Wermutu używa się jako składnika w koktajlach takich jak Negroni czy Manhattan. Świetnie smakuje serwowany z przekąskami pośród których można wymienić wędliny, oliwki, sery, czy też migdały.

Wermut - sklep

W naszym sklepie znajdziesz ten alkohol w najwyższej jakości. Oferujemy bardzo szeroki wybór produktów, a także wygodne opcje dostawy. Nie czekaj i sprawdź już teraz!

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium