Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Whisky na prezent
Whisky na prezent

Czy zastanawiasz się, jakie whisky na prezent wybrać? Otóż kiedy kupujemy alkohol na prezent, musimy kierować się trochę innymi kryteriami, niż gdy kupujemy go dla siebie. Jeśli chcemy nabyć trunek przeznaczony do naszej własnej degustacji, liczy się tylko „wnętrze”. Kiedy jednak mowa o podarunku, musimy być trochę mniej wyrozumiali, bo w tym przypadku wygląd też ma znaczenie.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Istnieją cztery zasadnicze czynniki, ważne przy wyborze alkoholu na prezent. Wymienione zostaną w kolejności alfabetycznej, ponieważ trudno zdeterminować, który z nich jest najistotniejszy. Są to: opakowanie, prestiż marki, trunek w butelce oraz wiek whisky.

Opakowanie

Zacznijmy od czegoś, co prawdziwego konesera whisky jest w stanie oburzyć. Mianowicie – opakowanie jest naprawdę istotne, jeśli chodzi o alkohole na prezent. To właśnie ono odpowiedzialne jest za pierwsze wrażenie, szczególnie ważne w przypadku, gdy osoba, którą obdarowujemy nie zna się na whisky. Nie jest ona bowiem w stanie docenić w pełni trunku, tak jak zrobiłby to koneser. W każdym razie na pewno dopóki jej nie spróbuje!

Należy więc zadbać o alkohol, który znajduje się w butelce, która cieszy oko i wygląda na wyszukaną. Wtedy uniknąć można wzięcia naprawdę dobrego i drogiego trunku za bardzo tani i nie przemyślany prezent. Na rynku znaleźć można niejedną whisky, której butelka się wyróżnia. Interesujące kształty mają zdecydowanie Jack Daniel's Gentleman czy Bourbon Four Roses Small Batch (w tym przypadku również szyjka zamykana korkiem!)

Inną, jeszcze bardziej bogato wyglądającą, opcją jest alkohol, który zamknięty jest w kartoniku lub – jeszcze lepiej – w tubie. Tuba to bardzo popularny sposób eleganckiego opakowania do whisky. Wśród nich wymienić można tuby kartonowe, jak i metalowe. Przykładem takiej whisky jest chociażby Glendronach 12 yo (tuba) oraz Cardhu 18 yo (piękna butelka i kartonik). Czasem bywa także, że różne marki, szczególnie w okresie przedświątecznym, na rynek wypuszczają serie swojego trunku w kartoniku razem z kieliszkami, co tworzy ciekawy zestaw do whisky, na przykład Bruichladdich Classic Laddie Scottish Barley.

Jednak zdecydowanie najbardziej reprezentatywną i robiącą największe wrażenie wersją opakowania jest tak zwana „trumienka”. Jest to pudło paradne wyglądające trochę jak książka, gdy jest zamknięte, a ukazująca butelkę spoczywającą w wyprofilowanym dla niej miejscu po otwarciu. Nie trzeba w ogóle znać się na alkoholach, by wiedzieć, że jest to na pewno prezent z gestem. Jednym z przykładów jest Johnnie Walker Blue Label.

Prestiż marki

Jeśli obdarowujemy wielbiciela whisky, możemy pokusić się o zaskoczeniu go butelką pochodzącą z mniej znanej, lecz wartej uwagi, destylarni. Gdy jednak zastanawiamy się, jaka whisky na prezent dla kogoś kto przygodę z whisky dopiero zaczyna lub zwyczajnie się na niej nie zna, najbezpieczniej będzie wybrać markę rozpoznawalną. Prezent zrobi korzystniejsze wrażenie, gdy osoba obdarowana będzie choć kojarzyła daną destylarnię lub jeszcze lepiej – słyszała, że jest ona dobra czy polecana.

Z tego względu takiej osobie lepiej kupić na przykład Jack Daniel's No. 7 lub Jim Beam Single Barrel, ponieważ dla laika często są to marki reprezentujące najwyższą półkę. Ponadto większość osób wie również mniej więcej, ile taka butelka kosztuje. Innym, mniej „oklepanym” przykładem takiej marki jest Glen Moray 12 Years Old.

Jakość trunku

Najlepsze whisky nie zawsze będzie najlepsze na prezent. Jak już wspomnieliśmy, jakość trunku nie powinna być jedynym kryterium w omawianym przez nas przypadku. Oczywiście nie chcemy podarować nikomu kiepskiego alkoholu, jednak dobre whisky w skromnej butelce bez pudełka czy tuby lub też takie, które pochodzi z bardzo nieznanej destylarni, nie będzie najlepszym pomysłem, o ile nie robimy prezentu prawdziwemu maniakowi tego trunku.

Ponadto, jeśli nie znamy dokładnych preferencji smakowych osoby, którą obdarowujemy, lepiej grać bezpiecznie i wybrać whisky odznaczającą się wysoką pijalnością. Znaczy to, iż smak jest przystępny nawet dla kogoś, kto nie jest zahartowany w boju jeśli chodzi o bursztynowy trunek. Jedną z takich łagodnych smakowo whisky jest Oban 2003 - 2017 The Distillers Edition .

Wiek whisky

Jeżeli osoba przez nas obdarowywana na whisky się nie zna i jest szansa, że nawet nie kojarzy więcej niż dwie czy trzy najbardziej popularne marki, poza opakowaniem cieszącym oko, jest jeszcze jeden sposób, by pokazać jej, że otrzymany od nas prezent jest naprawdę hojny. Jest nim wiek whisky. Można nie znać się na markach, jednak nawet każdy zupełnie nieinteresujący się tematem wie, że im alkohol jest starszy, tym lepszy. My wiemy, że nie jest to takie proste, ponieważ składa się na to więcej czynników. Dziesięcioletnie whisky jednej marki może być lepsze niż czterdziestoletnia, ale pochodząca z destylarni na o wiele niższym poziomie. Jednak jeśli sprawiamy komuś prezent, kto niekoniecznie jest koneserem tego alkoholu, wiek trunku wyraźnie zadeklarowany na butelce jest pożądany i to należy mieć na uwadze.

Balans

Jak zatem znaleźć whisky na prezent, która łączy w sobie wszystkie te rzeczy? Jak znaleźć tę butelkę, która posiada jakość, prezencję, markę i wiek jak najkorzystniejszy w stosunku do ceny? Śpieszymy z pomocą. Przykładami są:

Crown Royal – spektakularna butelka z kartonikiem i sakiewką oraz przyzwoita jakość trunku w porównaniu do ceny

Crown Royal

The Dalmore 12 Years Old – piękna butelka, znana marka i dobra jakość

The Dalmore

Jaki alkohol na prezent – czy tylko whisky?

Warto również pochylić się nad pomysłem podarowania wódki na prezent. W cenie średniej whisky można kupić naprawdę dobrą wódkę, jeśli nasz budżet jest bardzo ograniczony. Wódka ziemniaczana Miler Spirits to wódka pochodząca z Wielkopolski. Zamknięta jest w robiącej wrażenie butelce z grubym dnem i opakowana w karton. Na każdej z nich widnieje podpis i odcisk palca autora.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl