Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Destylarnia Old Bushmills - najstarsza destylarnia świata
Destylarnia Old Bushmills - najstarsza destylarnia świata

W dzisiejszym wpisie skupimy się na destylarni Old Bushmills.

Destylarnia Old Bushmills znajduje się nieopodal miasta o tej samej nazwie. Leży ono w Irlandii Północnej. Czyni ją to najbardziej wysuniętą na północ destylarnią w Irlandii. Jej nazwa pochodzi od rzeki Bush, nad którą podobno warto jechać na ryby, oraz angielskiego słowa mill, czyli młyn.

Historia destylarni Old Bushmills

Destylarnię Bushmills uważa się za najstarszą destylarnię whiskey na świecie. Wieść niesie, że w miejscu gdzie znajduje się obecna destylarnia destylowano whiskey już od 1276 roku. Później, przez około 350 lat nic się nie działo, aż w końcu w 1608 roku Sir Thomas Phillipps otrzymał licencję na produkcję alkoholu od samego króla Jakuba I Stuarta. Jednak destylarnia Bushmills pod tą nazwą powstała dopiero w roku 1784, dzięki przedsiębiorczemu umysłowi Hugh Andersona. I właśnie dlatego do daty 1608 może pretendować także destylarnia Middleton. Za najstarszą na świecie uznaje się Kilbeggan, której licencję nadano w 1757 roku. Kilbeggan była jednak zamknięta przez 55 lat i z tej przyczyny DIAGEO propaguje Bushmillsa jako najstarszą nieprzerwanie działającą destylarnię … Jak widzicie punkt widzenia zależy od punktu pędzenia :)

Destylarnia Bushmills - reklama

Wracając do Bushmillsa, historia destylarni była dość przebojowa. Uwzględniała m.in. smutne okresy przestojów w produkcji, a także zniszczenia pierwszych budynków. Mimo wielu przeciwności losu, pod koniec XIX wieku, Bushmills dostał się do USA, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Nie trzeba więc tłumaczyć, że okres prohibicji w USA był dla destylarni wielkim ciosem. Lata płynęły i w 1972 roku Bushmills stał się własnością Irish Distillers. W roku 1988 natomiast został sprzedany Pernod Ricard, które w 1995 sprzedało Bushmillsa DIAGEO.

DIAGEO (właściciel między innymi Johnnie Walker, Bell's, J&B, Caol Ila, Lagavulin i wielu innych) nie po raz pierwszy pokazało, że wie jak sprzedawać alkohol (co nie znaczy, żę Pernod nie wie, w końcu ma takie marki jak Ballantine’s, Jameson czy Chivas Regal ). Przywróciło ono Bushmillsowi blask, czyniąc go jedną z najbardziej popularnych whiskey na świecie… a następnie sprzedało destylarnię kapitałowi meksykańskiemu – właścicielom sławnej tequilli Jose Cuervo.

Jaka jest whiskey Bushmills?

Alembiki Bushmills

Bushmills to w tej chwili jedyna destylarnia w Irlandii, która wyznaje zasade „grain to glass”. Oznacza to, że całość produkcji ma miejsce w destylarni. Purystycznie i po irlandzku destylarnia nie stosuje nawet grama torfu przy produkcji whiskey, co bez problemu można zauważyć w ich roślinnym i bardzo lekkim smaku. W portfolio destylarni wchodzi 6 wersji whiskey, są to 3 blendy i 3 single malty:

  • Bushmills Original
  • Black Bush
  • 10 yo Single Malt
  • 16 yo Single Malt
  • 21 yo
  • Bushmills 1608 - whiskey wypuszczona na rynek w limitowanej serii jako upamiętnienie 400. rocznicy założenia destylarni Bushmills. W 2008 whiskey ta wygrała WWA w kategorii 'Best Irish Blended Whiskey (No Age Statement)'.

Destylarnia Old Bushmills - Platynowy PR

W reklamie było już prawie wszystko. Książę Karol w destylarni, królowa z kieliszkiem, aktorzy, piosenkarze, whisky z Antarktydy i butelki z najwspanialszych kryształów. Bushmills pobił ich wszystkich, ponieważ dzięki uprzejmości Banku Irlandii, znalazł się na banknocie 5 funtów, załatwiając sobie w ten sposób nie tylko doskonałą promocję, ale także szczerą miłość ponad 62 milionów Brytyjczyków i nie tylko!

Banknot irlandzki

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl