Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Becherovka - kompendium wiedzy na temat sławnego czeskiego likieru
Becherovka - kompendium wiedzy na temat sławnego czeskiego likieru

Becherovka - historia marki

Twórcą marki Becher Bitters był Josef Vitus Becher, który żył w Karlowych Warach w latach 1769 - 1840. Od 1807 roku handlował on w swoim sklepie trunkami wyskokowymi, przyprawami i innymi towarami kolonialnymi.

Stworzenie receptury

W 1805 roku do Karlowych Warów przybył książę Maxmilian Friedrich von Plettenberg ze swoim prywatnym lekarzem pochodzącym z Anglii - Dr. Christianem Frobrigiem. Lekarz ten wraz z Josefem Becherem utworzył podwaliny nowego napitku ziołowego, który ujrzał świat w 1807 roku pod nazwą "English Bitter". Przeznaczeniem trunku było leczenie schorzeń żołądka. English Bitter zdobył dużą popularność przyciągając kuracjuszy do karlowarskiego uzdrowiska i to nie tylko po to żeby leczyć żołądek, ale także się trochę... jak to się mówi "napić dla kurażu" :)

Rodzina Josefa Bechera

Josef Becher miał 2 żony i aż szesnaścioro dzieci. W 1838, syn Josefa, Jan Nepomuk Becher, przejął interes. Wybudował on nową gorzelnię i wzmacniając interes rozpoczął sprzedaż nowego produktu - "Karlsbader Becherbitter". W czasie pierwszej wojny światowej, Karlsbader Becherbitter sprzedawany był w Czechach, Austrii, Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Turcji i Egipcie. Kiedy w USA zakończyła się prohibicja, Becherbitter pojawił się na tym ważnym rynku.

Era Heddy Baier-Becher i nacjonalizacja firmy

W 1940 roku, dwudziestosześcioletnia Hedda Baier-Becher przejęła zarządzanie firmą po naturalnej śmierci swojego ojca i przymusowym wcieleniu męża i brata do armii niemieckiej. Zarządzała ona firmą aż do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej, rząd Republiki Czechosłowacji na uchodźstwie wydał dekrety Benesza dotyczące całkowitej konfiskaty mienia Niemców Sudeckich i Węgrów. Hedda Beier-Becher została zmuszona przez czechosłowacką policję do przekazania technologii produkcji rządowi w ramach nacjonalizacji przedsiębiorstwa. To wtedy Karlsbader Becherbitter zmienił swoją nazwę na bardziej "czechosłowacką", czyli Becherovka. Likier szybko stał się jednym z najpopularniejszych dóbr eksportowych Czechosłowacji.

Alternatywny likier w Niemczech

Pierwotni właściciele Becherovki nie chcieli jednak przyjąć tej sytuacji bez walki. Po wygnaniu rodziny Becher z terytorium Czechosłowacji, Hedda Beier-Becher mieszkała w Kolonii, aby w 1949 odtworzyć swoją rodzinną firmę pod nazwą Johann Becher Likörfabrik. Było to możliwe, ponieważ Niemcy nie uznali dekretów Benesza, które do dzisiaj stanowią przedmiot sporu pomiędzy obydwoma Państwami. Powstał zatem"Karlsbader Becher", który wyróżniała żółto-niebieska etykieta. W latach 70, większość udziałów w tej firmie kupiła niemiecka firma produkująca bitter Underberg.

Ugoda z rządem czechosłowackim

Przez wiele lat, istnienie obu marek nie stanowiło odczuwalnego problemu na rynku, ponieważ Becherovka dystrybuowana była przez Czechosłowację za żelazną kurtyną, podczas gdy Karlsbader Becher był produktem sprzedawanym w Niemczech. Jednak w 1985 roku firma Underberg dobiła targu z Czechosłowackim ministerstwem gospodarki. Niemiecka firma zaprzestała produkcji swojego likieru w zamian za otrzymanie statusu wyłącznego dystrybutora Becherovki w Niemczech. Jednak kiedy porozumienie to dobiegło końca w 1994 roku, niemiecka firma powróciła do produkcji Karlsbader Becher i nie przeszkodziły temu nawet pozwy ze strony rządu (już wtedy) czeskiego.

Prywatyzacja Becherovki przez Pernod Ricard

Firma Becherovka została ponownie sprywatyzowana w 1997 roku, kiedy francuski koncern Pernod Ricard wykupił 35% akcji. Koncern stał się także rozjemcą konfliktu czesko-niemieckiego, ponieważ w 1999 wykupił niemiecką firmę produkującą likier Karlsbader Becher, co utorowało mu drogę do wykupu jeszcze 59% akcji Becherovki w 2001 roku.

Skład i produkcja

Czeski alkohol Becherovka powstaje na podstawie tajnej receptury, którą podobno znają tylko 2 osoby w firmie. Podobno, receptura zawiera 20 różnych botanikaliów będących ziołami i przyprawami zarówno z okolic Karlowych Warów jak i z importu. Botanikalia pochodzą z Indonezji, Chin czy Maroko, a także z Albanii, Hiszpanii i Polski. O 38% Becherovce często mówi się, że jej smak budują goździki, cynamon i hyzop lekarski. Skala produkcji, jeśli chodzi o ten ziołowy likier jest tak duża, że co tydzień zużywa się 1400 kg botanikaliów.

Jak wygląda produkcja?

 1. Mieszanina ziół w odpowiednich proporcjach jest ważona i wsypywana do jutowych worków.
 2. Worki umieszcza się w tankach ze stali nierdzewnej, gdzie przez 5 dni ekstrahowane są one 96% spirytusem buraczanym. Stosuje się wtedy zmienną temperaturę pomiędzy 20 a 50C, ponieważ różne botanikalia uwalniają olejki eteryczne w różnych temperaturach. Oczywiście na tym etapie, picie ekstraktu ziołowego nie mogłoby by być żadną przyjemnością.
 3. Ekstrakt przepompowywany jest do olbrzymiej drewnianej kadzi, w której rozcieńczany jest mieszanką:
  • destylatu winogronowego
  • cukru
  • wyciągu z pomarańczy
  • karlowarskiej wody, następnie mieszany przez 6 tygodni.
 4. Rozcieńczony i wymieszany destylat przechodzi sedymentację, w czasie której opadają wszystkie cząstki stałe.
 5. Następnym etapem jest filtracja na ciepło na filtrach celulozowych o średnicy porów 3-6 um, po której następuje filtracja na zimno na porach 1-3 um i później 1 um.

Jak pić Beherovkę?

Becherovka - ile procent ma? Ma ona 38% ABV. Wiele osób zastanawia się jak pić Becherovkę Original? Oto najpopularniejsze sposoby:

 • doskonale smakuje schłodzona do -6C Becherovka na czysto;
 • Becherovka na lodzie.

Becherovka - cena

Jakie są informacje o cenie tego napoju? Jeśli chodzi o Czechy i Polskę, cena Becherovki może się różnić. Wynika to nie z różnic w kosztach produkcji, a w różnicy w akcyzie i kosztach transportu.

Becherovka - gdzie kupić?

Becherovkę można zakupić w naszym sklepie internetowym. Nasz sklep oferuje przystępną cenę i dogodną dostawę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl