Brandy Pliska XO, VSOP i ***** - historia marki
Brandy Pliska XO, VSOP i ***** - historia marki

Pliska to bułgarska marka brandy, czyli destylatu z winogron, która produkowana jest przez firmę Vinex Preslav. Pliska to rozbudowana marka o pełnym portfolio produktów, które dostępne są również w Polsce. W porównaniu do brandy bardziej renomowanych jak koniak czy armaniak, marka ta jest bardzo przystępna cenowo. Naturalnie budzi to zainteresowanie wielu miłośników destylatów. Jaki jest stosunek jakości do ceny brandy Pliska?

Nazwa marki pochodzi od miasteczka Pliska, które niegdyś było stolicą Bułgarii. Brandy Pliska produkowana jest od 1966 roku w miejscowości Wielki Preslaw przez firmę Vinex Preslav, o której więcej poniżej. Polska jest istotnym odbiorcą marki Pliska, przez co jest ona szerokodostępna. W Polsce dostępne są następujące wersje marki Pliska:

Pliska *****

Pliska brandy

To podstawowa wersja brandy Pliska, która leżakuje przez pięć lat w beczkach z dębu bułgarskiego.

Pliska VSOP

Brandy, która spędza w beczkach 7 lat.

Pliska XO

Pliska XO

Brandy w wystawnej butelce, która poszczycić się może destylatami powstałymi w alembikach oraz aż dziesięcioletnim okresem leżakowania, spełniając tym samym także francuskie normy leżakowania dla etykiety XO.

Co ciekawe, bułgarski odpowiednik polskiej Pliski XO, czyli Pliska XO Premium wygląda nieco inaczej niż wersja dostępna w Polsce.

Pliska Vintage

Brandy Pliska sprzedawana jest także w wersji rocznikowej, która prezentuje wybitnie zaskakujący stosunek spektakularności do ceny.

Pliska XO - ciekawostka

W Bułgarii dostępna jest także brandy Pliska XO butelkowana w wieku lat 15.

Vinex Preslav - producent brandy Pliska

To duża firma z tradycjami w handlu, hodowli winogron i produkcji win jak i alkoholi mocnych. Gorzelnia Vinex Preslav powstała w latach 50 i była pionierską dla bułgarskiego gorzelnictwa, prowadząc do jego znacznego rozwoju.

Destylacja produktów premium odbywa się metodą szarencką, czyli w alembikach, podczas gdy produkty „wolumenowe” powstają dzięki kolumnom prowadzącym destylację ciągłą. W czasach kiedy Bułgaria „ściśle współpracowała” z ZSSR, Vinex Preslav był istotnym producentem tanich winiaków na rynki republik związku i państw podległych. Kiedy „sajuz” się rozpadł, Bułgaria straciła ogromny rynek rosyjski, co zmusiło Vinex Preslav do zmiany do skupienia się na innych rynkach europejskich. Jednym z nich jest Polska, gdzie brandy Pliska osiągnęła znaczną popularność.

Oprócz brandy, VP produkuje także rakiję i liczne wina:

  • Preslav (dostępna również w wersji 50 yo)
  • Slantschew Brjag (w Polsce chyba nikomu nie trzeba tej marki przedstawiać)
  • Zlatnata Wzrast No.1
  • rakiję Rubayat.

Vinex Preslav posiada winnice w trzech bardzo istotnych regionach Bułgarii: Khan Krum, Novi Pazar i Veliki Preslav, które doskonale nadają się do uprawy białych winogron: dużo czarnoziemów, ph 5-6,5, średnia temperatura około 36-37C w okresie wegetacji i potem ciepła jesień sprzejają wzrostowi winogron. Hodowane odmiany to: Traminer, Pinot Gris, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Riesling, Muscat, Pinot Blanc, Merlot.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl