Wszystko o whisky Johnnie Walker - co znaczą kolory?
Wszystko o whisky Johnnie Walker - co znaczą kolory?

Kolory whisky Johnnie Walker interesują wielu fanów szkockiej. Nic dziwnego, w końcu Johnnie Walker to najsłynniejsza i najlepiej sprzedająca się marka whisky szkockiej na świecie. Jeśli jesteś fanem whisky, po prostu musiałeś o niej słyszeć.

Jedną z kilku rzeczy, które zdecydowanie najbardziej markę te wyróżniają są naturalnie kolory whisky Johnnie Walker (zapisywana także czasem niepoprawnie jako wisky Johny Walker lub Johnny Walker) na etykietach umieszczonych pod kątem 24 stopni na każdej butelce. Każdy z kolorów oznacza coś innego i w tym artykule odkryjemy przed Wami znaczenie tego zagadkowego kodu! To o Johnnie Walker trzeba to wiedzieć!

Kolory whisky Johnnie Walker

O ile w świecie whisky, do różnicowania trunków wykorzystuje się zwykle podawane na etykietach deklaracje wieku, tu jest inaczej. Marka Johnnie Walker, należąca do giganta, największego na świecie producenta alkoholi mocnych – DIAGEO, od dziesięcioleci trzyma się już koncepcji na różne kolory whisky marki, do których konsumenci już przywykli. Oto jak prezentuje się całe, tak znane dziś, portfolio.

Portfolio Johnnie Walker

Johnnie Walker Red Label

Whisky pozbawiona deklaracji wieku, która nosi dość imponujący tytuł, który brzmi „najlepiej sprzedająca się whisky na świecie od 1945 roku”. To mieszanka około 30 różnych whisky słodowych i zbożowych butelkowana w mocy 40% ABV. Dziś zna ją chyba każdy!

Johnnie Walker Red Label

Black Label

To whisky mieszana (blended Scotch) butelkowana w wieku 12 lat. Jest ona jedną z najpopularniejszych whisky mieszanych segmentu premium na świecie. Black Label pierwotnie nazywana była „Walker Old Highland Whisky”, a od 1909 roku nosi nazwę „Black Label”. To blend około 40 różnych single malt whiskies i grain whiskies.

Johnnie Walker Black Label

Johnnie Walker Double Black Label

Kolejna ciekawa pozycja. To stworzona w 2010 roku jako edycja limitowana whisky, która powstała na bazie „Black Label”. Wzbogacono ją o nieco bardziej intensywne aromaty dymne poprzez dodanie whisky torfowych oraz leżakowanie w mocniej wypalanych beczkach. Bardzo ciekawa wersja.

Johnnie Walker Double Black Label

Green Label

Whisky ta po raz pierwszy pojawiła się na rynku już w roku 1997 jako Pure Malt 15 yo. Później nazwano go „green label”. W roku 2012 DIAGEO zdecydowało o wycofaniu tej etykiety z rynków światowych, ale w 2016 pojawiła się ona znowu. Warto zauważyć, że to jedyna whisky w portfolio marki, która składa się wyłącznie z whisky słodowych. Jest zatem blended maltem. Co ciekawe, podobno kupaż ten obejmuje malty z zaledwie czterech destylarni.

Johnnie Walker Green Label

Johnnie Walker Gold Label

Kiedyś 15 letnia wersja whisky Johnnie Walker. Od 2013 roku whisky ta nazywana jest „Gold Label Reserve” i pozbawiona jest deklaracji wieku. Johnnie Walker Gold Label składa się z 15 różnych whisky.

Johnnie Walker Gold Label

Platinum Label (obecnie 18yo)

Według pierwotnych planów ta wersja whisky Johhnie miała zastąpić „Gold Label” jednak w końcu zaczęły one funkcjonować niezależnie. Od połowy 2017 roku whisky tę sprzedaje się jako 18 yo choć nie różni się niczym od Platinum Label.

Johnnie Walker Platinum Label

Johnnie Walker Blue Label

To whisky stworzona przez Jima Beveridgea na początku lat 90 XX wieku. Jest najbardziej prestiżowym blendem w portfolio marki Johnnie Walker i jednocześnie jednym z najdroższych na rynku. Smak tej whisky bez wątpienia interesuje wielu miłośników szkockiej, którzy chcą znać odpowiedź na jedno ciągle powtarzane pytanie „Czy warto dopłacać?”

Johnnie Walker Blue Label

A skoro o niebieskim Jasiu już mowa, to nie sposób przypomnieć o tym, że całkiem niedawno nagraliśmy wywiad z samym Jimem Beveridgem. Opowiedział on naprawdę dużo o sztuce kupażowania. Co ciekawe kilka tygodni później Jim Beveridge otrzymał order OBE (Orfer of the British Empire) od samej królowej Elżbiety II.

Wywiad z Jimem Beveridge

Kolory whisky Johnnie Walker - kolekcjonowanie butelek

Kolekcjonowanie butelek tej marki może być przyjemnością, nie da się temu zaprzeczyć. Trzeba jednak powiedzieć jasno, że zakup większości edycji nie jest przykładem rokującego inwestowania w whisky. Zaletą jest natomiast ich dostępność oraz całkiem atrakcyjny wygląd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium