Tullamore Dew - wszystko o marce
Tullamore Dew - wszystko o marce

Tullamore Dew Irish Whiskey to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych irlandzkich whisky i druga najbardziej popularna whiskey irlandzka po whiskey Jameson. Jest to marka, która należy do bardzo znanej szkockiej firmy WIlliam Grant & Sons. Ponadto jeśli chodzi o whiskey Tullamore Dew - opinie są bardzo pochlebne.

Whiskey (whisky) Tullamore Dew - skąd się wzięła nazwa marki?

Jakie są początki gorzelni? Destylarnię Tullamore Dew w 1829 roku założył mężczyzna imieniem Michael Molloy.  Produkcja whisky rozpoczęła się w roku 1829 w miasteczku Tullamore co w sposób oczywisty łączy się z nazwą marki. Druga część nazwy to inicjały jednego z dawnych managerów firmy - Daniela E. Williamsa. To dlatego druga część nazwy czasem przedstawiana jest jako inicjały z kropkami - D.E.W. Sam Daniel E. Williams słynął nie tylko z ponadprzeciętnej przedsiębiorczości. Co więcej, słynął także z faktu, że zaczął pracować w destylarni jako nastolatek i pracując na niemal wszystkich stanowiskach znał ją od podszewki. Podsumowując, jego pomysłowość i charyzmatyczny charakter nadały wyjątkową dynamikę rozwojowi destylarni Tullamore Dew.

Jeśli natomiast chodzi o problem, czy mówimy "whisky" czy "whiskey" - w tym przypadku używamy tej drugiej wersji zważywszy na to, że jest to irlandzki alkohol. "Whisky Tullamore Dew" nie jest więc tutaj wersją preferowaną.

Kryzys w irlandzkim gorzelnictwie

Destylarnia rozwijała się doskonale aż do momentu nadejścia pierwszej połowy XX w. Był to bardzo ciężki czas dla całego przemysłu gorzelniczego w Irlandii. W USA panowała prohibicja, gospodarka Irlandii podupadała przez wojnę handlową z Wielką Brytanią oraz bardzo wysokie podatki nałożone przez Wolne Państwo Irlandzkie. Do tego, w perspektywie pojawiły się także nadciągające wojny. W tej sytuacji, w 1954 roku, destylarnia Tullamore Dew Whiskey została sprzedana firmie John Powers & Son, która była właścicielem Old Middleton Distillery, gdzie w roku 1963 przeniesiono także produkcję whisky Tullamore Dew Irish Whiskey.

Nietypowa fuzja trzech gigantów

Co działo się dalej? W 1966 roku firma o nazwie John Powers & Son połączyła się destylarnią Jameson oraz Cork Distillers tworząc grupę Irish Distillers. W roku 1970 wszyscy trzej członkowie tej firmy zamknęli swoje gorzelnie i przenieśli się do "New Middleton Distillery". Tam rozpoczęła się produkcja m.in. whiskey Jameson, ale także Powers, Redbreast in Middleton Very Rare.

Tullamore Dew - historia współczesna

Ponieważ Irish Distillers chcieli skupić się głównie na marce Jameson, sprzedali oni markę Tullamore Dew firmie C&C Group, która następnie w roku 2010 odsprzedała ją znanej wszystkim obecnie firmie William Grant & Sons za bagatela 300M EUR. Firma William Grant & Sons rozpoznając potencjał marki Tullamore Dew postanowiła, że whiskey ta nie może być produkowana w destylarni, która skupiona jest na produkcji i promocji whiskey Jameson. Dlatego, zapadła decyzja o wybudowaniu nowej destylarni Tullamore Dew w miasteczku Tullamore, aby przywrócić markę na rodzime tereny. Destylarnia została otwarta w roku 2014 przynosząc destylację z powrotem na rodzinne tereny marki po 60 latach. 

Portfolio marki Tullamore Dew 

  • Tullamore D.E.W. Original - trzykrotnie destylowany blend w mocy 40% leżakowany w beczkach po bourbonie i sherry.
  • Tullamore 12 yo Special Reserve - trzykrotnie destylowany blend w mocy 40% z dużym udziałem whisky pot still i single malt. Co więcej, to whisky leżakowana przez minimum 12 lat w beczkach po bourbonie i sherry.
  • D.E.W. XO Rum Cask Finish: trzykrotnie destylowany blend w mocy 43%. Dodatkowo, finiszowany w beczkach XO po rumie użytych wcześniej do leżakowania rumu Demerara.
  • Tullamore D.E.W. 14 yo single malt butelkowany w mocy 41,3%.
  • Tullamore D.E.W. 18 yo single malt leżakowany w 4 typach beczek. Po 18 latach w beczkach po bourbonie, whisky leżakuje też w beczkach po sherry Oloroso (ang. butts), beczkach po porto (ang. pipes) i beczkach po madeirze (ang. drums). Trwa to przez przynajmniej 6 miesięcy.
  • Old Bonded Warehouse Release: trzykrotnie destylowany blend w mocy 46%.  Zaoferowany po raz pierwszy w 2012 roku jako pamiątka możliwości zwiedzania starego magazynu.
  • Tullamore D.E.W. Cider Cask (40% ABV): trzykrotnie destylowany blend w mocy 40% dostępny od 2015 roku, który uważany jest za pierwszą w historii whiskey irlandzką leżakowaną w beczkach po cydrze.

A także:

  • 10 yo Single Malt trzykrotnie destylowany malt w mocy 40% leżakowany w beczkach po bourbonie, sherry oloroso, porto i maderze.
  • Tullamore D.E.W. Phoenix trzykrotnie destylowany blend w mocy 55% ABV z dużą zawartością pot still whiskey leżakowany w beczkach po sherry Oloroso.
  • D.E.W. 15 year old Trilogy (40% ABV): a blend; aged in ex-bourbon, Oloroso and rum casks

Whisky Tullamore Dew - opinie często są bardzo pochlebne, świadczyć o tym może fakt, że whisky Tullamore Dew to lubiona whisky Lisbeth Salander, bohaterki sławnych powieści z serii Millenium pióra Stiega Larssona!

Poniżej materiał video, dla zainteresowanych 12 letnią wersją tego trunku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium