Najlepszy koniak - czyli jaki? Czym się kierować wybierając ten trunek?
Najlepszy koniak - czyli jaki? Czym się kierować wybierając ten trunek?

Koniak jest alkoholem bardzo cenionym i uznawanym nawet za najbardziej wyrafinowany alkohol ze wszystkich trunków. Zawdzięcza to swojej wielopoziomości, szerokiej gamie doznań smakowych jakie oferuje i wysokiej jakości składnikom. Pochodzi z Francji, a konkretniej z regionu o nazwie Cognac. Wino z białych francuskich winogron destyluje się dwukrotnie w miedzianych alembikach. Następnie, płyn trafia do dębowych beczek. To już wiemy, ale czym się kierować przy wyborze tego trunku? Co odznacza naprawdę wysokiej jakości alkohol?

Główne wyznaczniki dobrego koniaku

Jeśli chcesz znaleźć naprawdę jakościowy koniak, musisz przede wszystkim znać jego typy, których wyznacznikiem jest głównie wiek. Dwa rodzaje koniaku plasujące się najniżej, V.S. i V.S.O.P. są postrzegane jako zbyt młode i są w większości ignorowane przez koneserów. Dla tych, wysokiej jakości koniak zaczyna się od X.O. Dlaczego? Twierdzą oni, że napój wymaga wystarczającego dojrzewania, aby rozwinąć swój złożony bukiet aromatów i smaków. To właśnie starsze butelki oferują większą wielopoziomowość. Wiele domów koniaku ma w swojej ofercie również koniaki klasy Extra lub Hors d’Age, często w wieku powyżej 30 lat, które są, praktycznie bez wyjątków, bardzo dobre. Szczególnie klasą są koniaki vintage: są to małe ilości trunków odkładane na bok do butelkowania jako jeden rocznik. Bez wątpienia, to najbardziej pożądane i kolekcjonerskie butelki. Typom koniaków przyjrzymy się bliżej nieco później.

Główne wyznaczniki dobrego koniaku

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest winnica, w której uprawiano winogrona. Grande Champagne jest powszechnie uważana za najlepszą winnicę, o największej złożoności i potencjale. Na drugim miejscu plasuje się Petite Champagne o podobnej jakości. Zajmuje je wraz z Borderies znanej ze swojej dobrej jakości już w młodym wieku. Pozostałe winnice generalnie produkują bardziej przyziemne eau-de-vie.

Gdzie znaleźć takie koniaki? Większość barów ma w swojej ofercie kilka butelek koniaku, ale musisz trochę poszukać, jeśli chcesz znaleźć miejsce z szerszym wyborem. Czemu warto jest je znaleźć? Takie miejsca mogą być świetne do odkrywania różnych producentów i testowania nowych smaków oraz jakości bez konieczności kupowania od razu całej butelki. Bardzo przydatne jest także porównanie własnych wrażeń z opiniami profesjonalnych koneserów koniaku. To świetny sposób na trening podniebienia i rozwijanie się.

Koniak gdzie kupić?

Istnieje także wiele wyspecjalizowanych sklepów z wytrenowanym personelem. Możesz zacząć od koniaków z tak zwanej Wielkiej Czwórki (Remy Martin, Hennessy, Martell i Courvoisier), ale jeśli naprawdę chcesz odkryć tajemnice tego destylatu, warto zwrócić się w stronę także mniejszych marek. Można np. wybrać koniak do 200 zł! Oczywiście, są także butelki kolekcjonerskie - potrafi być to jednak naprawdę droga półka.

Gwiazdki i inne oznaczenia koniaku - co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o zrozumienie terminologii kategorii koniakowych, może to wprawiać w dezorientację. Dzieje się tak, ponieważ przepisy dotyczące procesu starzenia koniaku sięgają wielu lat wstecz i tak naprawdę niewiele się zmieniły od czasu ich powstania. Warto jednak podkreślić, że nieważne czy koniak pochodzi z jednej winnicy czy też jest mieszanką, dojrzewa w ten sam sposób. Warto także zauważyć, że w przeciwieństwie do destylatów takich jak whisky, gdzie nazwa będzie oznaczać wiek trunku (21-latek, 10-latek), koniak używa zamiast tego liter.

VS Cognac - czyli “very special”. To koniak, który musi dojrzewać przez okres co najmniej dwóch lat. Jest również określany jako „Sélection”, „De Luxe” lub po prostu ***. Jeśli widzisz trzy gwiazdki na butelce koniaku, oznacza to w praktyce, że jest w kategorii wiekowej VS. W tym wypadku płyn nabiera koloru drewna, ale ponieważ dojrzewa krótki czas, często ma słomkowy lub bursztynowy kolor. Potrafi być dosyć mocny na podniebieniu, ale może pochwalić się także owocowymi aromatami.

VS Cognac

VSOP - czyli “very superior old pale”. Aby być tak zaklasyfikowanym, trunek musi dojrzewać przez co najmniej cztery lata. Zwykle butelki te liczą sobie więcej lat, niż wymagane minimum. Niektórzy producenci używają kropek po literach: V.S.O.P., co jest niczym innym jak preferencją stylistyczną. Ta wersja jest łagodniejsza niż jej młodsza siostra i często odznacza się nutami dębu i przypraw.

XO Cognac - “extra old”. Ta nazwa opisuje cognac w którego skład wchodzą eaux-de-vie, które leżakowały w dębowych beczkach przez co najmniej 10 lat. XO to tak zwany „złoty standard”, według którego zazwyczaj ocenia się domy koniakowe. Wersja ta będzie bardziej bogata i wielopoziomowa pod względem smaku i zapachu, z często wyczuwalnymi przyprawami, nutami wanilii, toffi, czekoladą, bakaliami i orzechami.

XO Cognac

XXO - “extra extra old”. Jest to stosunkowo nowa kategoria, która powstała w 2018 roku. W przypadku XXO minimalna długość starzenia się to czternaście lat. Jest to więc najstarsza oficjalna ocena, jaką może otrzymać ten napój. Oczywiście, można zauważyć, że istnieją takze inne powszechnie używane wyrażenia opisujące koniaki, które były starzone znacznie dłużej, takie jak na przykład Hors d'Age. Nie są to jednak oficjalne kategorie. Nieważne więc, ile lat może mieć koniak, należy do kategorii XXO.

Napoleon Cognac - jest to nieoficjalne oznaczenie wieku. Ten rodzaj technicznie mieści się w oficjalnej klasyfikacji V.S.O.P, która, jak pamiętamy, wymaga, aby eaux-de-vie leżakowały przez co najmniej cztery lata. Jednak koniak V.S.O.P może być określany jako Napoleon jedynie w wypadku, jeśli ma ponad sześć lat.

Napoleon Cognac

Réserve - musi dojrzewać przez co najmniej dziesięć lat. To wersja pochodząca z piwnic domów koniaku, gdzie przetrzymywane są najstarsze i najcenniejsze beczki. Ze względu na rzadkość i ilość produkowanych butelek, jest to droższa propozycja.

Réserve Cognac

Hors d’Age Cognac - Hors d’Age oznacza „poza wiekiem” i jest kategorią wiekową, która opisuje koniak najwyższej jakości pod względem liczonych sobie lat. Mieszanki te mogą mieć 30, 40, 50, a nawet 100 lat.

Najlepsze i najbardziej znane koniaki na świecie

Co jeśli chodzi o najlepszych w branży? Bez wątpienia, najbardziej rozpoznawalne marki na świecie jeśli chodzi o ten rodzaj alkoholu to Hennessy, Remy Martin, Courvoisier i Martell. Są to największe domy koniakowe pod względem produkcji i światowej ekspozycji. Stanowią aż 90% światowego rynku.

Najlepsze i najbardziej znane koniaki na świecie

Podobnie jak w przypadku liderów rynku we wszystkich dziedzinach, warto zapoznać się z tymi markami. Jednak doświadczony koneser alkoholi zrozumie, że chociaż najwięksi producenci mają w swojej kolekcji znakomite koniaki, często może okazać się korzystne eksperymentowanie z niektórymi mniej znanymi domami. To właśnie tak możesz znaleźć swoją idealną butelkę do degustacji!

Koniak Jean Fillioux

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium