Koniak a brandy - czy to to samo? Najważniejsze różnice
Koniak a brandy - czy to to samo? Najważniejsze różnice

Koniak jest to szlachetny trunek pochodzący z Francji, a konkretniej z regionu o nazwie Cognac. Obecnie kojarzony jest z luksusem i wyższymi sferami. Jest także częstym atrybutem eleganckich mężczyzn, czasami w towarzystwie cygara.

Koniak

Brandy z kolei, to destylat produkowany ze sfermentowanego soku owocowego. Chociaż nie jest tak popularny jak na przykład wina, ma uznanie w wielu krajach Europy, Azji, czy też Ameryki Południowej. Zdarza się jednak, że nie zdajemy sobie sprawy jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma trunkami. Postaramy się je przybliżyć!

Brandy

Różnice między koniakiem a brandy

Jeśli mówimy o różnicach, wiele wyjaśni nam tutaj proces produkcji tych dwóch trunków. Koniak produkuje się z wina z białych, francuskich winogron. Zbiera się je na przełomie września i października. Kolejno, napój poddaje się podwójnej destylacji w miedzianych alembikach. Otrzymany w ten sposób alkohol przelewa się do beczek z drewna, gdzie się starzeje. Przed butelkowaniem koniak rozcieńcza się w większości do 40% ABV.

Koniak winogrona

Jak sprawa ma się z brandy? Już sama nazwa może podpowiedzieć nam, w jaki sposób się je produkuje. Pochodzi od holenderskiego słowa “brandewijn”, które oznacza “palone wino”. Przy produkcji używa się więc głównie winogron, ale nie tylko. Znajdziemy także trunki z moreli, czy jabłek. Wtedy brandy otrzymuje miano smakowego lub też “eau-de-vie”. Brandy w przeciwieństwie do koniaku produkuje się na całym świecie, a poszczególne regiony specjalizują się w konkretnych jego rodzajach. 

Kolejną ważną różnicą będzie tutaj oczywiście smak. Koniak nosi miano jednego z najbardziej złożonych i wielopoziomowych alkoholi. Można odnaleźć w nim smaki owocowe, pikanterię i przyprawy. Jego charakter zależy też oczywiście od procesu starzenia. Możemy więc powiedzieć, że jest to alkohol dla cierpliwych! Młodsze jego wersje przedstawiają bardziej ostry smak, ale nie brak im przyjemnych, owocowych nut. Jeżeli mielibyśmy opisać smak brandy krótko, podkreślilibyśmy przede wszystkim to, że jest to trunek słodki i owocowy. Słodycz jest jednak tutaj delikatna. Często można także wyczuć nuty dębu i alkoholu: im starszy jest alkohol, tym więcej dębowych nut i subtelności. Oczywiście, trzeba także podkreślić, że smak będzie prezentował się różnie, w zależności od tego, z jakich owoców wyprodukowano dane brandy.

Czy brandy to koniak? Nie, zważywszy na to, iż koniak produkowany jest jedynie w konkretnym regionie Francji. Z kolei koniak możemy nazwać typem brandy, choć bardzo specyficznym.

Pochodzenie koniaku i pochodzenie brandy

Historia koniaku jest ciekawa i oryginalna. Można rzec, że jego powstanie to szczęśliwy przypadek. Najprawdopodobniej, to wszystko dzięki holenderskim kupcom. Kupowali oni wino na terenie Francji i przewozili do swojej ojczyzny za pomocą statków. Ponieważ jednak trunek psuł się po pewnym czasie, zaczęto go destylować, a następnie ponownie rozcieńczać.

Pochodzenie koniaku

Destylację brandy rozpoczęto we Francji po 1300 roku. Na początku, napój produkowano po to, aby miał służyć za lekarstwo. Wierzono w jego wzmacniające właściwości tak bardzo, że szybko otrzymał on przydomek “wody życia”. Jeśli chodzi z kolei o kolonie amerykańskie, tu ważną datą w historii będzie 1797 rok. Komercyjną destylację rozpoczął wtedy George Washington. Namówił go do tego doświadczony szkocki kierownik jego farmy, który destylował zboże w swoim kraju. W ten sposób Waszyngton stał się jednym z największych ośrodków gorzelnictwa młodej Ameryki. Warto wspomnieć, że przez cały rok działało tam aż pięć miedzianych alembików.

Co wybrać - koniak czy brandy?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich preferencji smakowych. Radzimy tutaj przyjrzeć się raz jeszcze opisom smaków: to pomoże Ci zdecydować. Jeśli szukasz wielopoziomowości i nowych doznań, powinieneś skłonić się w stronę koniaku. Jeśli masz ochotę na nieco bardziej oczywisty alkohol, któremu jednak nie brak uroku, Twoim wyborem może być brandy!

Rodzaje koniaków

 

Sprawdź koniak i brandy dostępne w naszym sklepie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium