Koniak a armaniak - czym się różnią i który wybrać?
Armaniak a koniak - czym się różnią i który wybrać?

Koniak jest alkoholem powszechnie znanym. Kojarzony jest z luksusem, dobrobytem. Często kupowany jest na hojny prezent. Symbole męskości z wielkiego ekranu często do cygara sączyły whisky albo właśnie koniak. O armaniaku (armagnac) natomiast tak naprawdę mało kto słyszał. Dlaczego? Postaramy się rozwiać wątpliwości – zapraszamy do dalszego czytania!

Armaniak i koniak

Armaniak i koniak - podstawowe różnice

Dużą i dość oczywistą różnicą pomiędzy koniakiem, a armaniakiem jest stopień popularności obu alkoholi. Podczas gdy ten pierwszy to jeden z najbardziej znanych na świecie alkoholi, armaniak jest bardzo niszowy. Jest tak głównie dlatego, że po prostu koniaku produkuje się rocznie nieporównywalnie więcej, a przez to jest znacznie łatwiej i szerzej dostępny.

Koniak Jean Fillioux

Różnicę łatwo dostrzec również w cenie. Stary koniak z dużej i rozpoznawalnej rodziny koniaku bywa o wiele droższy nawet od również starej whisky renomowanej marki. A te jak wiadomo – nie kosztują groszy. Armaniak z kolei kupić można w naprawdę w atrakcyjnej i przystępnej cenie. Czterdziestoletni trunek tego typu dobrej jakości i z wyraźną deklaracją wieku na etykiecie damy radę znaleźć już za kilkaset złotych.

Proces wytwarzania obu alkoholi dyktowany jest przez cykle zachodzące w naturze. Winogrona na oba te trunki należy zebrać w określonym czasie w roku, po to by zdążyły one przefermentować w wino, a ono z kolei zostało przedestylowane na czas. Oba alkohole leżakują także w dębowych beczkach. Mimo to jednak proces produkcji koniaku i armaniaku nie jest taki sam. Ten ostatni destylowany jest tylko raz w alembikach o ruchu ciągłym. Koniak z kolei destyluje się dwa razy w alembikach szarentejskich. Kolejną rzeczą jest moc tych trunków. Destylat jest rozlewany do beczek w mocy około 70%, jeśli chodzi o koniak, armaniak natomiast rozlewa się jako zaledwie 52-60% alkohol. Koniak przeważnie rozcieńcza się później do równych 40%, a ile procent ma armaniak? Do beczek rozlewany jest w postaci dość niskiej mocy, a z każdym rokiem spada ona jeszcze bardziej. Jednak z tego powodu najczęściej się go po prostu w dalszych etapach nie rozwadnia.

Co to jest koniak

Te dwa trunki nie mają także jednakowego smaku. Każdy z nich dojrzewa podczas leżakowania, ponieważ na początku smak ich obu jest kwaśny i nieprzyjemny. Z czasem jednak delikatnieje. Jednakże podczas gdy koniak jest łagodniejszy, to armaniak smak ma bardziej przypominający świeże winogrona, trochę ostrzejszy, a także często posiada aromat dębowych beczek.

Armaniak - starszy brat koniaku. Dlaczego koniak stał się popularniejszy?

Wszystko wskazuje na to, iż większa popularność koniaku miała powód czysto handlowy i logistyczny. Zarówno on, jak i armaniak, pochodzą z Francji. Produkowane były jednak w innych regionach tego kraju – armaniak jest z okolic Gaskonii, a koniak z regionu Cognac. Prawie cały koniak wyprodukowany we Francji jest eksportowany poza granice państwa. Głównymi jego nabywcami byli holenderscy kupcy i bliskość morza regionu Cognac zadziałała na jego korzyść. Z tego względu kupowali oni właśnie głównie koniak, a nie armaniak, którego transport był o wiele trudniejszy i bardziej uciążliwy.

Armaniak Chateau de Laubade

Co wybrać - koniak czy armaniak?

Wybór pomiędzy tymi dwoma alkoholami jest oczywiście bardzo względny i różni ludzie polecą co innego, ponieważ wolą co innego. Najlepiej po prostu spróbować ich obu i przekonać się na własnej skórze, a może raczej języku, który bardziej nam smakuje. Jeśli natomiast myślimy o podarowaniu komuś któregoś z tych alkoholi i chcemy wykazać się wielkim gestem i hojnością, miłośnik trunków na pewno nie pogardzi butelką dobrego koniaku, a my zrobimy naprawdę korzystne wrażenie. Lecz jeżeli ogranicza nas chociażby nasz budżet, spokojnie możemy rozejrzeć się za odpowiednim armaniakiem. Jako że łatwo jest znaleźć stosunkowo tanio drogi armaniak, a najczęściej wydrukowany na etykiecie wiek tego typu trunku jest nie do przeoczenia, także wypadniemy świetnie wręczając taki podarunek. Nawet osoba nie znająca się na alkoholach, wie, że im starszy trunek, tym lepszy (my wiemy, że nie zawsze tak jest, ale takie jest ogólne mniemanie!) Prezent nie będzie więc wyglądał tanio i byle jak. W dodatku fantastycznym pomysłem jest spróbowanie znalezienia butelki z roku urodzenia osoby, którą obdarowujemy. Po wypiciu alkoholu będzie można zostawić sobie butelkę na pamiątkę i włączyć do kolekcji, a taki podarunek będzie na pewno odebrany jako bardzo przemyślany.

Co to jest armaniak

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium