Kieliszki do koniaku - w czym pić koniak?
Kieliszki do koniaku - w czym pić koniak?

Koniak dzisiaj znają wszyscy miłośnicy trunków na całym świecie. Na myśl przywodzi wyższe sfery i luksus. Jest to już wręcz kultowy atrybut męskich ikon elegancji, w filmach, ale i wśród znanych osobistości. Nie bez powodu cieszy się takim uznaniem. Pochodzi z Francji, a konkretnie z regionu o nazwie Cognac. Jak powstaje? Destyluje się go podwójnie za pomocą miedzianych alembików. Później trafia on do beczek z francuskiego dębu, gdzie dojrzewa, a następnie się go butelkuje, najczęściej w mocy 40% ABV. Te fakty zna wiele miłośników trunków. Okazuje się, że nie każdy wie jednak jak pić ten alkohol i jak cieszyć się wszystkimi sekretami, które skrywa. Postaramy się więc uchylić rąbka tej bez wątpienia, potrzebnej wiedzy i podpowiemy, co powinna obejmować Twoja kolekcja!

Kieliszki do koniaku - w czym pić koniak?

Kieliszki do koniaku - kształt i rozmiar

Jeśli chodzi o degustowanie koniaku, mamy do wyboru kilka rodzajów kieliszków. Każdy zestaw wiąże się z pewnymi plusami i minusami dotyczącymi eksploracji tego trunku. Jak więc dokonać najlepszego wyboru? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Najlepiej zacząć jest od kieliszka uważanego za króla pośród kieliszków do koniaku. Mowa tutaj o kieliszku w kształcie tulipana z wydłużoną nóżką. Konstrukcja zapewnia dużą powierzchnię dla płynu, jednocześnie pozwalając mu oddychać i kierując aromat w górę, zapewniając pełne wrażenia węchowe. Kieliszek o kształcie tulipana ma długą nóżkę, która zamienia się następnie w dzwon z szerokimi krawędziami, przywodzący na myśl kielich kwiatu.


Kieliszki do koniaków

Inną opcją będzie kieliszek do brandy, zwany również brandy snifter lub po prostu snifter. Pomimo tego, że jest on bardziej popularny niż tulipan, jest uznawany za gorszy do degustacji tego typu napoju. Niektórzy uznają, iż alkohol jest wtedy zbyt silny, co może wpłynąć na to, iż nie będziemy mogli odkryć wszystkich walorów smakowych. Wciąż jest jednak faworytem miłośników brandy. Ten rodzaj naczynia ma krótką nóżkę i szeroki dzwon, który zwęża się przy krawędziach.

Brandy snifter

Kolejny przykład szkła do koniaku jest zdecydowanie najbardziej awangardowy. Jego kształt przypomina balon i nie posiada on nóżki. Oznacza to w praktyce, że kieliszek delikatnie się kołysze, kiedy odkładamy go na stół. Prowadzi to do uwolnienia większej ilości aromatów. Chociaż przechowywanie tych kieliszków może być nieco problematyczne, ze względu na brak solidnej podstawy, z pewnością mogą się one okazać ciekawym elementem w każdej kolekcji. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dla Ciebie dostępna, możesz spróbować poratować się dużym kieliszkiem do wina z wąskim brzegiem. Nie sugerujemy jednak tego sposobu, jeśli chcesz poznać prawdziwą twarz cognacu!

Koniaki Jean Fillioux Krest 

Zasady prawidłowego picia koniaku - temperatura, kieliszki i dodatki

Pierwszą rzeczą do przemyślenia, jest bez wątpienia wybór rodzaju i marki koniaku, jaki zamierzamy wypić. Czy ma być to młodszy, czy starszy napój, jaki ma być jego profil smakowy oraz przeznaczenie. Jeśli niespecjalnie interesuje Cię marka, warto wybrać mniej znanych producentów. Jeśli z kolei ma ona dla Ciebie znaczenie, prawdopodobnie powinieneś zwrócić się w stronę producentów takich jak Hennessy, Remy Martin, czy też Martell. Od siebie polecamy także koniaki spod skrzydeł Jean Fillioux.

Jean Fillioux

Przede wszystkim, koniak powinno pić się czysty, zwłaszcza jeśli to starsza butelka alkoholu. Oczywiście, w zależności od preferencji, można dodać odrobinę lodu. Rozcieńczenie z niewielką ilością wody może pozwolić uwolnić więcej aromatów. Trzeba tutaj być jednak ostrożnym! Koniak najlepiej smakować w temperaturze pokojowej.

Mówiąc o kieliszkach, polecamy zwrócić się w stronę kieliszków w kształcie tulipana. Warto wyposażyć się w dobrej jakości komplet obejmujący eleganckie kryształowe szkło z przykrywką. Tego typu zestaw może także doskonale posłużyć jako prezent dla każdego miłośnika alkoholi! Polecamy przejrzeć szkło, jakie posiadamy w naszej ofercie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium