James Sedgwick - destylarnia whisky z RPA
James Sedgwick - destylarnia whisky z RPA

Kim jest Sedgwick?

Destylarnia Sedgwick wzięła swoją nazwę od Kapitana James Sedgwicka, który był jednym z pionierów gorzelnictwa w RPA. Sedgwick należał do Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, gdzie dowództwo nad swoim pierwszym statkiem objął już w wieku 22 lat. W owym czasie szlaki handlowe obsługiwane przy BKW sięgały na daleki wschód. "East Indiamen", jak nazywano żaglowce należące do BKW, żeglowały obficie wokół Południowej Afryki na trasach pomiędzy Wielką Brytanią a Indiami. W efekcie, James Sedgwick regularnie bywał w Cape Town, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Mary Bush Parke.

destylarnia-sedgwick

Pod koniec swojej kariery (w połowie XIX w.) Sedgwick dowodził kliprem herbacianym Undine, który należał do najszybszych żaglowców swojej epoki i brał udział w ciekawych regatach polegających na najszybszym przewiezieniu pierwszego ładunku herbaty w sezonie z Chin do Wielkiej Brytanii. Po takiej karierze, żeglarska reputacja Sedgwicka była doskonała, dzięki czemu w 1853 roku wydał on nakładem Oxford Press książkę pt. "Golden Hints to Young Mariners" ("Złote rady dla młodych żeglarzy morskich"). Co ciekawe, książkę tę cały czas można kupić na przykład na Amazonie. Inną, być może bardziej poważna publikacją Sedgwicka jest "Ław of Storms" ("Prawa sztormów"), które opisują prawidłowości rządzące wiatrami na północnej i południowej półkuli.

Historia destylarni Sedgwick

Po przejściu na emeryturę, J. Sedgwick otworzył tawernę "The Captain's Room" w samym sercu Cape Town. Lokal szybko zdobył sobie popularność wśród żeglarskiej braci. Przyciągnięcie klienteli lubiącej biesiadę nasunęło założycielowi pomysł dystrybucji alkoholu i tytoniu. Tak w 1853 roku powstała firma J Sedgwqick & Co.

Po śmierci J. Sedgwicka w 1872 roku, jego dwaj synowie przejęli stery rodzinnego interesu, do dystrybucji win i tytoniu dokładając także import whisky. Firma rozwijała się bardzo dobrze, więc jej aktywa wzbogaciły się o kilka lokalnych destylarni brandy.

W 1886 roku bracia zakupili destylarnię stojącą na brzegu rzeki Berg, w miejscu znanym jako Catryntjes Drift. To dokładnie ta sama lokalizacja, w której dzisiaj mieści się destylarnia James Sedgwick.

sedgwick-destylarnia

W 1919 roku firmę sprzedano Gerhardusowi Francois Jooste'owi, który przekazał ją w spadku swojemu synowi Gerhardowi Danfordowi Jooste'owi. Na miejsce Gerharda w kolejnym pokoleniu wstąpił jego syn, finalnie sprzedając w 1970 roku interes firmie Stellenbosch Farmers’ Winery, która dzisiaj stanowi część grupy Distell.

sedgwick-destylarnia

W 1977 roku powstała marka "Three Ships" wywodząca się z niewielkiej destylarni "Robertson & Buxton" w Stellenbosch. W latach 90 XX wieku, popularność marki przerosła możliwości gorzelni, więc przeniesiono ją do James Sedgwick Distillery w Wellington, gdzie dzisiaj produkowana jest zarówno whisky słodowa jak i zbożowa.

 

Sprawdź:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium