Jak prawidłowo pić armaniak i jakie kieliszki do niego wybrać?
Jak prawidłowo pić armaniak i jakie kieliszki do niego wybrać?

Armaniak to alkohol dosyć zagadkowy, ze względu na jego niską popularność. Wszyscy znają whisky czy wina, ale armagnac to nieco inna historia. Przede wszystkim, armaniak to rodzaj brandy, którego nazwa pochodzi od regionu jego produkcji, czyli francuskiego regionu Armagnac w Gaskonii, w południowo-zachodniej Francji. Obecnie, główne ośrodki jego produkcji to Gers, Landes i Lot-et-Garonne.

Armaniak Gaskonia

Co to jest armaniak i skąd się wziął?

Armagnac powstaje na skutek destylacji wina. Wino na armaniak produkuje się poprzez fermentację francuskich odmian winogron. Leżakuje się je przez kilka lat w dębowych beczkach o pojemności 400 litrów i przelewa do butelek. Warto wspomnieć, ze alkohol ten od 2005 można sprzedawać bez starzenia.

Z czego powstaje armaniak?

Jaka jest historia tego trunku? Armagnac jest to najstarsza brandy we Francji pod względem historycznym. Jego początków doszukiwać się można już w 1411 roku, kiedy produkowano go do celów terapeutycznych. Uważano, że jest to doskonałe remedium na stres. Pomimo długiej historii, armaniak długo przebywał w cieniu koniaku. Teraz jednak zyskuje sobie coraz większą popularność i szacunek!

Jak prawidłowo pić armaniak i jak on smakuje?

Niektórzy opisują armagnac jako rodzaj brandy, produkowany jednak bardziej rzemieślniczo aniżeli komercyjnie. Wiele z armaniaków trafia na rynek jako napój w którego skład wchodzą winogrona zebrane w danym, konkretnym roku podanym na etykiecie butelki. Co jeśli chodzi o smak tego alkoholu? Trunek ten pod względem tekstury porównać można do wódki w zamrażarce. Różnica pomiędzy danymi armaniakami wynika głównie ze stężenia alkoholu. Oczywiście, młodsze armaniaki będą miały bardziej intensywny i owocowy smak.

Jak prawidłowo pić armaniak i jak on smakuje?

Smak różni się także od tego, z jakiego regionu produkcyjnego dany armaniak pochodzi. Bas Armagnac to alkohole najbardziej prestiżowe, ze smakami śliwkowymi na czele. Ténarèze to z kolei napoje wysoko perfumowane, ostrzejsze w smaku. Finalnie mamy też Haut Armagnac, czyli największy obszar, produkujący jednak najmniejsze ilości destylatów.

Bas Armagnac Intemporel 12 ANS

Aby cieszyć się wszystkim co ma do zaoferowania armaniak, warto wiedzieć, jak go pić. Armagnac serwuje się najczęściej jako digestif, po posiłku i w czystej postaci. Najlepiej smakuje degustowany w temperaturze pokojowej w kieliszkach z wąskim brzegiem, które najlepiej koncentrują aromaty. Inna opcja to picie go z kilkoma kostkami lodu lub też po uprzednim ogrzaniu w dłoniach. To nie koniec! Sprawdza się on dobrze także w drinkach, z sokiem owocowym czy też gazowaną i niegazowaną wodą. Inne jego zastosowanie to zastosowanie w gotowaniu. Jak widać, oferuje on całą paletę możliwości!

Jak prawidłowo pić armaniak? Wywiad z Arnaudem i Denisem Lesgourgues z Château de Laubade

 

Dobór odpowiednich kieliszków jest bardzo ważny - jak pić armaniak

Najlepszy kieliszek do armaniaku posiada zaokrąglony brzuszek ze zwężającym się kominem. Jeśli nie masz takich kieliszków, możesz użyć kieliszka do szampana w kształcie tulipana. Na początku może wydawać się dziwne to, aby pić armagnac z kieliszka do szampana, jednak jest to szkło, które stanowi zdecydowanie lepszy wybór niż snifter.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium