Jak pić Calvados i czy warto robić z niego drinki?
Jak pić Calvados i czy warto robić z niego drinki?

Calvados to francuski destylat pochodzący z Francji, a konkretniej z Normandii. Często określa się go destylatem cydru lub też brandy z jabłek. Czasami można szukać go też pod nazwą “calva”. To trunek destylowany podwójnie metodą alembikową lub kolumnową. Leży on w beczkach, nabierając różnych, w zależności od czasu spędzonego w nich, właściwości. Im starszy trunek, tym więcej detali i wielopoziomowości może nam zaoferować jego smak. Są to podstawowe fakty o tym nienależącym do najpopularniejszych trunków. Podział na rodzaje calvy zależy głównie od wieku. Wciąż pozostaje jednak pytanie, jak go pić?

Destylarnia Calvados 

Jak pić Calvados - sam czy w drinku?

Zazwyczaj calvados podaje się w czystej postaci w temperaturze pokojowej. Może on służyć jako digestif wspomagający procesy trawienne, ale czasami także jako aperitif, który zaostrzy nasz apetyt. Jest to jednak również coraz bardziej popularny składnik koktajli.

Jak pić Calvados

Idealnie, dobrej jakości calvados nie powinien być schładzany. Dlaczego? Niższe temperatury spowalniają parowanie, co zapobiega uwalnianiu się związków aromatycznych z alkoholu. Jeśli chcemy odkryć wszystkie walory związane z calvadosem, jak najbardziej nie sugerujemy tego robić.

Oczywiście, calvados można czasami podawać także z lodem. Niemniej jednak, trzeba być przy tym ostrożnym. Może to grozić jego nadmiernym rozcieńczeniem. Jeśli uważasz, że Twój calvados jest zbyt mocny, zaleca się dodanie kropli wody za pomocą pipety. Rzeczywiście, kropla wody może faktycznie pomóc w zmniejszeniu mocy alkoholu, który czasami może ukryć wielopoziomowość aromatów.

Calvados Roger Groult

Obecnie calvados należy do alkoholi, które stają się coraz bardziej popularniejszym składnikiem koktajli. Na liście znajdziemy głównie drinki o motywie jabłkowym. Do przykładowych drinków możemy zaliczyć na przykład Apple Jack Rabbit, czyli drink na bazie calvadosu z dodatkiem soku pomarańczowego, soku cytrynowego oraz syropu klonowego. Innym przykładem będzie tutaj Harvard Cooler, na który składać się będzie kolejno calvados, sok z limonki, syrop cukrowy i woda sodowa.

Kieliszki do picia Calvadosu - jakie powinny być?

Calvados przez długi czas był napojem klasy robotniczej, dlatego niekoniecznie zwracano uwagę na sposób jego podania. Dopiero z czasem, zasady te zaostrzyły się. Nie jest rzadkie podawanie calvadosu w niewielkim kieliszku w kształcie tulipana. Niektórzy podają go także w dużym kieliszku do brandy, podobnie jak koniak. Prawdziwi jednak koneserzy składają się w stronę kieliszka w kształcie tulipana na wydłużonej nóżce. Chociaż wszystkie trzy opcje w większym lub mniejszym stopniu pozwolą nam wychwycić związki aromatyczne trunku, to ten ostatni kieliszek zapewnia największą precyzję i kontrolę temperatury napoju.

Kieliszki Miler Spirits

Prawidłowe picie Calvadosu - co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że kiedyś calvados uznawano za skuteczny środek leczniczy. Rzeczywiście, niewielkie jego ilości mogą oferować pewne korzyści zdrowotne, w zależności od składników i sposobu produkcji. Dziś, jedyne co można powiedzieć na pewno to to, że może on skutecznie wspomóc procesy trawienne.

Prawidłowe picie Calvadosu

Chociaż do calvadosu dodaje się czasem niewielkie ilości karmelu czy cukru, ilości te są ściśle regulowane. Oznacza to w praktyce, że napój ten będzie nawet tak lekki jak alkohole niestarzone, takie jak gin czy wódka. W porcji destylatu możemy spodziewać się nie więcej niż 100 kalorii. Co więcej, wytwarza się go z jabłek lub gruszek, dlatego jest on bezglutenowy. Brzmi dobrze?

Miłośników przekąsek z pewnością także zainteresuje wiadomość, z jakim rodzajem jedzenia będzie dobrze zgrywać się ten napój. Bardzo dobrze komponuje się on z czekoladą, lodami, czy też serami. Czasami, serwuje się go także z naleśnikami, czy też dodaje do kawy. Możliwości jest naprawdę wiele!

Calvados Krest.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium