Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Inwestowanie w whisky - poradnik początkującego
Inwestowanie w whisky - poradnik początkującego

Pytania o inwestowanie w whisky są jednymi z najczęściej zadawanych na forach i grupach whisky na FB. 

Bądźmy szczerzy, jeśli chcesz inwestować w whisky, ale nie chcesz jej pić, to oczywiście możesz. Problem jednak w tym, że nie będziesz w stanie o tym rozmawiać z kimś kto lubi whisky, ani podejmować decyzji w oparciu o to czego doświadczyłeś i wiesz na pewno. W gąszczu informacji o „inwestowaniu” w whisky, które w większości dostarczane są przez sprzedawców inwestycyjnych lub portale biznesowe, które chcą zbić oglądalność bez oparcia swoich treści w wiedzy, znalezienie informacji rzetelnych jest trudne. Dlatego buduj wiedzę!

Poniżej pięć głównych kryteriów jakie moim zdaniem powinna spełniać whisky, aby była warta zakupu inwestycyjnego.

I. Wersje limitowane

Przede wszystkim whisky inwestycyjnej nie kupuje się w markecie. Jeśli myślisz, że kupisz jakiegoś blenda z napisem „Limited” na etykiecie i za około półtora roku będziesz bogaty, to jesteś w błędzie. Whisky to nie Bitcoin – jest inwestycją długoterminową. Jeśli kupisz whisky, która zalewa rynek, to po prostu będziesz musiał czekać aż ta po pierwsze stanie się niedostępna. Jest to, w świetle obecności wielu jej posiadaczy, czas bardzo długi. Celujesz w wersję limitowaną, ale nie dlatego, ze na etykiecie jest jakiś znaczek inny niż zwykle. Robisz to dlatego, że pochodzi z konkretnego rozlewu albo pojedynczej beczki, które zyskały uznanie.

Limitowane butelki

Jaki TYP whisky kupić?

Oczywiście single malt! Poniżej powiemy więcej o tym, jakie malty naszym zdaniem warto kupować. Odradzamy natomiast inwestycyjne kupowanie blendów. 

Tobermory Green

Zakup ogólnodostępnej butelki marketowej w nadziei na znaczny i szybki wzrost ceny jest nadzieją złudną. Według nas rozsądną kwotą zakupu butelki jest 100 EUR. Można to uznać za inwestycję miesięczną lub sporadyczną zależnie od potrzeb, możliwości i oczekiwań. Oczywiście jeśli ktoś ma setki, tysiące lub setki tysięcy, a nawet miliony euro, również można inwestować w whisky. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że inwestycja w whisky wymaga indywidualnego rozpatrzenia każdej butelki i nie tak łatwego zbycia, zastanowilibyśmy się kilka razy przed pójściem w miliony! ;)

III. Renoma destylarni

Springbank

W latach 90. whisky słodowa nie była tak popularna jak teraz . Na rynku było bardzo dużo whisky w beczkach, które łatwo było odkupić od destylarni. Uformowało to wyjątkową subkulturę doskonale rozwijającą się w takich krajach jak Niemcy, Belgia, Francja, a także Włochy i oczywiście Szkocja. Jeszcze kilkanaście lat temu, sławna dzisiaj Porte Ellen była whisky ogólnodostępną na rynku (ze starych beczek). Kupić ją było można na przykład za 100 EUR. Dzisiaj to oczywiście niemożliwe. Pokazuje to jednak doskonale, że wzrost wartości whisky jest procesem długoterminowym.

IV. Wygląd butelki i opakowania

Znam wiele osób, które podchodzą do sprawy w sposób filozoficzny twierdząc, że liczy się wyłącznie smak whisky, która jeśli jest dobra, mogłaby być wlana do butelki po occie. Nie sposób jednak nie zauważyć, że pudło paradne w postaci tuby lub „trumny” jest miłe dla oka i z pewnością przyciąga kupujących.

Butelka Arran Westie

V. Rób to tylko jeśli lubisz whisky!

W świecie miłośników alkoholu, niekoniecznie whisky i niekoniecznie inwestowania, mówi się często, że alkohol to najlepsza inwestycja. Podobno na pewno jakoś się zwróci ;) Jeśli masz taką strategię, to już teraz gratulujemy pewnego sukcesu. Osobiście jesteśmy jednak daleki od celowania w tego typu ROI. Aby inwestowanie w whisky mogło być zwieńczone sukcesem, po prostu musisz interesować się tym tematem. Oczywiście możesz traktować to jak pracę, odpalić Excela i zbierać dane, ale o wiele większą przyjemność daje to kiedy dzieje się z pasji i z przyjemności poznawania świata whisky. 

Inwestowanie w whisky - ważna uwaga

Zanim jednak cokolwiek zrobicie, pamiętajcie: nie podaliśmy Wam nazw aukcji. Nie polecaliśmy sklepów i nie mówiliśmy, ze macie inwestować w whisky, bo warto. To musi być decyzja samodzielna i indywidualna. Napisaliśmy tylko jakie reguły najlepiej stosować kupując kolekcjonerskie butelki whisky. Wydać gotówkę zawsze jest łatwo, ale zrobić to mądrze, to zupełnie inna sprawa!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl