Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Co to jest prosecco?
Co to jest prosecco?

W dzisiejszym artykule wszystko na temat Prosecco. Serdecznie zapraszamy!

Co to jest Prosecco? To wino musujące z Włoch. Tyle wie praktycznie każdy. Dobrze jednak wiedzieć, że jest to pełnokrwiste wino musujące, za którym stoi wielowiekowa tradycja i wiele ciekawostek. W poniższym artykule zebraliśmy wszystko, co koneser prosecco powinien wiedzieć. Zapraszamy do lektury.

Co to jest prosecco i jakie ma pochodzenie?

Jest to białe wino musujące (spumante) lub lekko musujące (frizzante), które produkuje się w 9 prowincjach 2 regionów Veneto , czyli Wenecji Euganejskiej, oraz Firuli-Wenecji Julijskiej. Prosecco jest objęte oznaczeniem pochodzenia DOC i DOCG, które można porównać do francuskiego systemu AOC. We Włoszech jest 329 regionów DOC i 74 DOCG. Prosecco DOC

 • Denominazione di Origine Controllata
 • kontrolowane oznaczenie pochodzenia

Typ DOC to głównie wino na poziomie "entry level", które powstaje głównie z winogron zbieranych maszynowo na dużym obszarze obejmującym ponad 20.000 hektarów. Prosecco DOCG

 • Denominazione di Origine Controllata e Garantita
 • kontrolowane oznaczenie gwarantowanego pochodzenia

Regiony DOCG podzielić można dalej na:

 • Superiore DOCG
 • Rive DOCG
 • Cartine DOCG

Dużo bardziej prestiżowe jest DOCG Prosecco Superiore, które powstaje z winogron uprawianych na stokach wzgórz. Te, siłą rzeczy zajmują znacznie mniejszą powierzchnię niespełna siedmiu tysięcy hektarów Conegliano Valdobbiadene  i niecałych dwóch tysięcy hektarów wokół Asolo. Na wzgórzach zbiór maszynowy winogron jest niemożliwy, więc w grę wchodzi wyłącznie zbiór ręczny, który oczywiście korzystnie wpływa na jakość. Najważniejsze obszary produkcji typu DOCG to:

Conegliano i Valdobbiadene

Conegliano i Valdobbiadene to miasteczka pomiędzy którymi produkuje się wina budzące wielki szacunek wśród koneserów. Coraz częściej zauważyć można, że producenci z Valdobbiadene rezygnują z używania nazwy Conegliano i nazywają swoje wino Valdobbiadene Prosecco Superiore.

prosecco valdobbiadene

Asolo

Drugim ważnym regionem DOCG jest niewielkie miasteczko Asolo, gdzie produkuje się Prosecco Superiore DOCG.

Prosecco Asolo

Cartizze

Wzgórze Cartizze to wzniesienie 305 m n.p.m., gdzie znajdują się winnice zajmujące 107 hektarów. Co ciekawe, powierzchnia ta ma aż 140 właścicieli. W 2015 roku 1 hektar ziemi w Cartizze wyceniany był nawet na 2.000.000 $. Producenci wina z winogron z Cartizze są tak dumni ze swojego wina, że często rezygnują z nazywania swojego wina prosecco i nazywają je Superiore di Cartizze.

Glera - szczep winogron do produkcji prosecco

Prosecco to bardzo stara odmiana winogron, z której produkuje się sławne włoskie wino. Ponieważ nazwa szczepu brzmi tak samo jak nazwa wina, wiele miejsc poza Włochami używało tych winogron do produkcji wina, które z winem prosecco nie miało nic wspólnego. Dlatego w 2009 roku nazwa została zmieniona na "glera", aby nie występowała synonimia z nazwą typu wina i regionu. Wingogrona te dają aromaty bardzo owocowe kojarzące się z gruszkami, jabłkami i brzoskiwniami.

Warto dodać, że glera to główny szczep winogron w prosecco, ponieważ prawo zezwala na 15% domieszkę innych winogron.

Kontrowersje związane z nazwą

BTW nazwa Prosecco to tak w ogóle kiedyś wioska, a obecnie przedmieścia Triestu, czyli portowego miasta włoskiego, bardzo blisko granicy ze Słowenią i równie blisko (około 20 km) terytorium Chorwacji. Normalnie pewnie bym o tym nie mówił, ale słowo prosecco jest bardzo podobne do słowa prošek, czyli nazwy popularnego wina deserowego z Chorwacji. Niektóre źródła wskazują na to, że wina te mają wspólne pochodzenie właśnie z Triestu. Warto zwrócić jednak uwagę, że oba trunki w zasadzie nie mają cech wspólnych w takich obszarach jak stosowane odmiany winogron, technologia produkcji czy smak.

Produkcja Prosecco

Najpierw z winogron wyciska się moszcz. Ze 100 kilogramów winogron uzyskać można maksymalnie 70 litrów moszczu. Z wytłoczyn we Włoszech oczywiście produkowana jest grappa.

Wino to produkowane jest metodą zbiornikową, którą w 1895 roku wynalazł Włoch Federico Martinotti, ale do użytku przemysłowego wdrożył ją Francuz Eugeniusz Charmat w 1907 roku, przez co to jego nazwisko przeszło do historii.

 1. Pierwsza fermentacja zachodzi w otwartej kadzi skutkując w owocowym i aromatycznym winie pozbawionym bąbelków. Trwa ona 15-20 dni w 16-20 stopniach Celsjusza. Wytrącają się osady i powstaje wino o mocy około 10%.
 2. Druga fermentacja zachodzi w dużym zbiorniku ciśnieniowym po dodaniu "tirage", czyli mieszaniny cukru i drożdży. W produkcji prosecco wysokiej jakości, druga fermentacja trwa od kilku miesięcy do roku.
 3. Następnie wino przechodzi filtrację i przprzepompowywane jest do kolejnego tanku.
 4. Kolejnym etapem jest dodanie "dosage", które determinuje jak słodkie będzie wino.
 5. Rozlew do butelek pod ciśnieniem.

Metodę Charmat wykorzystuje się także do produkcji włoskiego Lambrusco i niemieckiego Sekt.

Podstawowa różnica pomiędzy prosecco a sławnym na całym świecie szampanem produkowanym "metodą tradycyjną", jest właśnie druga fermentacja, która w prosecco zachodzi w zamkniętym tanku, a w szampanie wewnątrz butelki. Skutkuje to mniejszymi bąbelkami oraz większym kontaktem z osadem drożdży, czego efektem jest mniej owocowy, a bardziej chlebowo drożdżowy charakter.

Jako ciekawostkę można dodać, że od 2020 roku dopuszczona jest produkcja typu Rose DOC, które powstaje z wingoron Glera z 15% dodatkiem Pinot Noir.

Prosecco

Rodzaje Prosecco

Zależnie od poziomu wysycenia wina dwutlenkiem węgla rozróżnia się trzy rodzaje tego trunku:

 • spumante (musujące) – ciśnienie minimum 3 bar
 • frizzante (półmusujące) – ciśnienie pomiędzy 1 a 2,5 bar
 • tranquillo (spokojne) – rzadka odmiana pozbawiona CO2.

Prosecco ma także zdefiniowany minimalny poziom alkoholu jako 10,5% dla odmiany stołowej i frizzante oraz 11% dla spumante, czyli odmiany musującej. Warto podkreślić, że typ superiore jest zawsze spumante i pochodzi wyłącznie z regionów DOCG.

Słodkie czy wytrawne?

Prosecco prezentuje także różne poziomy cukru resztkowego. BRUT PROSECCO to kategoria, którą można podzielić na trzy mniejsze podkategorie:

 • 0-3 g/l - brut nature
 • 3-6 g/l - extra brut
 • poniżej 12 g/l - brut

Choć w winach niemusujących słowo "dry" zwykle kojarzone jest z wytrawnością, w winach musujących wina extra dry i dry zawierają dodatek cukru:

 • 12-17 g/l - extra dry
 • 17-32 g/l - dry

Wino to może mieć także charakter półsłodki lub słodki

 • 32-50 g/l - demi-sec
 • 50+ g/l - doux

Prosecco -  z czym pić? Koktajle

To wspaniałe wino musujące, które podawane jest także w niezwykle popularnych koktajlach. Bez wątpienia trzy najpopularniejsze z nich to:

 • Aperol Spritz sławny na całym świecie włoski koktajl:
  • wypełnić szklankę lodem
  • 3 części Prosecco
  •  2 części likieru Aperol
  • dopełnić niewielką ilością wody gazowanej
 • Bellini popularny, deserowy koktajl o łagodnym smaku
  • 1 część musu brzoskiwniowego
  • 3 części prosecco
 • Mimoza
  • 1 część soku pomarańczowego
  • 2 części prosecco

Podsumowanie

Prosecco to wyjątkowe wino musujące prosto z Włoch. Dziś, posiada już rzeszę wiernych fanów. Doskonale nadaje się do drinków, pośród których najbardziej popularnym jest Aperol Spritz. Prosecoo posiada różne typy, które nie każdy odróżnia. Wszystkie z nich posiadają jednak wysoką jakość i są warte poznania. To również bardzo przystępna pod względem cenowym propozycja na rynku.

Dla zainteresowanych, materiał video o tym ciekawym trunku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl