Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Co to jest Grappa?
Co to jest Grappa?

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o grappie.

Tym razem rzucimy trochę światła na grappę. Alkohol ten nie jest popularny w Polsce, choć wiąże się z nim bardzo wiele ciekawostek. Bez wątpienia warto poświęcić mu parę chwil, żeby poszerzyć swoje alkoholowe horyzonty i zastanowić się, co to jest grappa!

Co to jest grappa?

Ponieważ nie jest to szczególnie popularny alkohol, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czym właściwie jest. Grappa to włoski alkohol otrzymywany przez destylację skórek, pestek i gałązek z winogron pozostałych po produkcji wina. Początkowo produkowano ją, aby resztki owoców się nie marnowały. Szybko jednak okazało się, że w procesie tym powstaje trunek, który sam w sobie jest bardzo cenny. Grappa wywodzi się z Bassano del Grappa na północy Włoch. Legenda głosi, że rzymski żołnierz wyprodukował ją po raz pierwszy w II wieku naszej ery, używając do tego destylatora skradzionego w Egipcie. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ technologia niezbędna do produkcji alkoholi mocnych została wynaleziona dopiero kilkaset lat później. Nie oznacza to jednak, że grappa nie ma barwnej historii.

Grappa - alkohol z resztek wchodzi na salony

Jak zmieniło się postrzeganie tego napoju na przestrzeni lat? Kiedyś grappa była napojem klasy robotniczej. Nic dziwnego – w końcu powstawała z pozostałości po produkcji wina i arystokracja nie była nią zainteresowana. Grappę pito po to, by świat kręcił się trochę szybciej, a nie po to, by zgłębiać arkana jej aromatów. Status grappy zmienił się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto produkować grappa monovitigno, czyli grappę z jednego szczepu winogron. Grappa tego typu nawiązuje zarówno do win, na etykiecie których podany jest szczep winogron, z którego powstały, jak i whisky słodowej (single malt), podnosząc rangę grappy w hierarchii alkoholi. Innym bardzo popularnym „uszlachetnieniem” grappy jest macerowanie w niej ziół, które wzbogacają smak i aromat trunku.

Grappa - jak pić?

W jaki sposób najczęściej pija się ten trunek? Choć najczęściej grappa pijana jest w zwykłych kieliszkach do wódki, istnieją kieliszki zaprojektowane specjalnie do jej degustacji. Mają one wysoką nóżkę, a czarka ma kształt kuli z odchodzącą ku górze cylindryczną rurą. Zapewnia to zamknięcie w kieliszku wszystkich aromatów unoszących się nad nalaną grappą. Włosi stosują grappę jako digestif, pijąc ją po posiłku. Oprócz tego popularna jest także Caffè corretto, czyli espresso z dodatkiem grappy (lub anyżowego likieru sambuca). Może być to ciekawa propozycja dla kawoszy.

Włosi są bardzo dumni z grappy i jest to ich narodowy alkohol mocny. Skoro odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie "grappa - jak pić?", to najwyższy czas jej spróbować! Najlepiej zrobić to okraszając ją którąś ze wspaniałych potraw kuchni włoskiej, aby zaznać atmosfery południa, rozgrzać się i poczuć odrobinę pozytywnej energii pięknych Włoch.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl