Bruichladdich - wszystko o single malt whisky z wyspy Islay
Bruichladdich - wszystko o single malt whisky z wyspy Islay

Bruichladdich jaka jest każdy widzi. I to już od samego wejścia na teren destylarni. Buty wystające ze starego alembika stojącego przed destylarnią pokazują, że będzie to wyjątkowa wizyta.

Rzeczywiście, obowiązują tutaj nieco inne reguły gry: negocjowalne ceny degustacji, możliwość napełnienia własnej butelki z beczki, a nawet kamery online, na których fani z całego świata mogą oglądać jak powstaje whisky. Zobaczmy co jeszcze nas zaskoczy.

Destylarnia Bruichladdich - alembik

Historia destylarni Bruichladdich

W historii Bruichladdich znajdzie się kilka przestojów. Najważniejszy był jednak ten po roku 1994, kiedy to wydawało się, że w alembikach Bruichladdich nie popłynie już destylat. Dopiero w roku 2000, destylarnię kupiła firma Murray McDavid, obiecując odbudowanie nie tylko destylarni, ale także jej pozycji w świecie whisky. Ważna jest także informacja, że do destylarni przeszedł Jim McEwan. Wcześniej pracował on w Bowmore (swoją drogą to chyba najsławniejsze CV w świecie whisky). Jim McEwan swoim bezkompromisowym podejściem do świata whisky nadaje Bruichladdich status trendsettera. I tyle.

Technologia destylarni Bruichladdich

Delikatny charakter Laddie wynika także z alembików o wysokich łabędzich szyjach (no chyba, że ktoś zapyta o Octamore ze stężeniem fenoli 100+ ppm). Warto dodać, że destylarnię można obejrzeć w całości.

Destylarnia Bruichladdich - zdjęcie z The Botanist Gin

Z uwagi na niezbyt odległe przerwy w produkcji, Bruichladdich musi „kombinować” i stąd tyle whisky wielorocznikowych. Mimo to w magazynach jest dużo beczek z minionych lat. Można też wykupić swoją beczkę. Przejście McEwana do Bruichladdich oznaczało także zmianę stylu whisky na bardziej charakterystyczny dla Islay. Zaskoczeniem może być fakt, że nie przejawia się to tylko w produkcji whisky. Na zdjęciu powyżej widać plastikowe zbiorniki ze słynnym 'The Botanist Gin'. Wyprodukowano go w oparciu o rośliny zebrane wyłącznie na Islay przez lokalnego zielarza. Później oddestylowano go w alembiku „Ugly Bethy”, który destylarnia uratowała przed złomowaniem i odrestaurowała.

Destylarnia Bruichladdich - beczki

Własny rozlew

Bruichladdich jest też jedyną destylarnią na Islay, która ma swoją linię do butelkowania. Oznacza to, że cała produkcja whisky od hodowli jęczmienia do zabutelkowania whisky odbywa się na wyspie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium