Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Batch variation - czy ta sama whisky zawsze smakuje tak samo?
Batch variation - czy ta sama whisky zawsze smakuje tak samo?

Różne rozlewy tej samej whisky to ciekawy materiał do eksperymentowania dla miłośników tego trunku. Zjawisko „batch variation” dotyczy zarówno whisky mieszanych jak i słodowych i dzisiaj chcielibyśmy Wam o nim opowiedzieć.

Co to jest batch variation? Dokładne tłumaczenie słowa „batch” to „nastaw” lub „partia”, a „variation” to „zmienność”. Mamy zatem „zmienność nastawów”, która oznacza, że każda partia produkcyjna whisky różni się od innych.

Batch variation - przykład

Oczywiście w świecie single malt whisky najsławniejszym przykładem do eksperymentów na zmienności nastawów jest Aberlour A’bunadh – whisky, której różne „bacze ;)” były przez komentatorów sławione pod niebiosa lub obracane w proch słowami „to już nie jest to samo…".

Niezależnie od tego jakie emocje budzą takie właśnie różnice w whisky, ich istnienie jest faktem.

Zjawisko to nazywa się „batch variation”, czyli zróżnicowanie nastawów/partii. Produkcja whisky jest dzisiaj nowoczesna i uprzemysłowiona, jednak cały czas pozostaje bioprocesem, którego nie da się w pełni kontrolować. Oznacza to, że powstała w ten sposób whisky może być bardzo różna i producent nie zawsze ma na to wpływ. Oczywiście, czasem „batch variation” jest korzystne, podczas gdy innym razem należy go unikać.

Batch variation - alembiki

Kiedy to jest dobre, a kiedy złe?

To proste, w whisky z serii limitowanych, zróżnicowanie jest pożądane, ponieważ czyni je wyjątkowymi.

Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku podstawek OB i blendów. Te whisky powinny zawsze i wszędzie smakować tak samo.

Gwarantem zapewnienia tego samego smaku i aromatu ma być kupażowanie. Jest to mieszanie whisky słodowej z różnych beczek przed zabutelkowaniem, aby różnymi drogami (ze składników, które nie są zawsze takie same) osiągnąć ten sam cel. Jak wiadomo jednak, whisky może być tylko taka, jaka akurat była w magazynie… Czy zatem 10 letnia whisky z destylarni X smakuje zawsze tak samo? Oczywiście, że nie! Miłośnicy (a może lepiej fanatycy ;) poszczególnych destylarni skrupulatnie notują numery serii butelek, z których pili, aby porównać notki z upływem lat. Whisky z tej samej destylarni i w tym samym wieku, ale butelkowane w różnych dekadach mogą smakować całkowicie inaczej. W końcu może to tłumaczyć dlaczego naprawdę nie czujesz tych skór i tytoniów, o których rozpisuje się jakiś recenzent whisky! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl