Whisky, wódka, wino – te alkohole zna każdy. Warto jednak zagłębić się w świat nieco mniej rozpoznawalnych i znanych alkoholi. Okazuje się, że w różnych zakątkach świata, możemy znaleźć wiele perełek! Jeśli jesteś smakoszem alkoholi, któremu znudziły się podstawowe kategorie, serdecznie zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. Jeżeli zastanawiasz się jaki alkohol na prezent wybrać - dobrze trafiłeś! Przeczytaj ten artykuł, jeżeli szukasz innego pomysłu niż np. wódka na prezent! Zapraszamy do lektury!
Alkohole świata - pastis z Francji
Pastis to bardzo ciekawy rodzaj trunku pochodzący z Francji. Konkretniej, jest to anyżowy alkohol i aperitif. Zawiera aromat korzenia lukrecji, a podczas jego produkcji nie dodaje się więcej niż 100 gramów cukru na litr. Butelkuje się go zwykle w co najmniej 40% ABV. Trunek często porównuje się z absyntem, trzeba jednak wiedzieć, że te dwa napoje znacząco się od siebie różnią. Przede wszystkim, w składzie pastisu nie znajdziemy piołunu Artemisia absinthium. Swój wyjątkowy aromat zawdzięcza on korzeniowi lukrecji. Kiedy po raz pierwszy spotkamy go na kartach historii? Napój pojawił się na rynku 17 lat po wycofaniu absyntu. Ten francuski specjał dzisiaj cieszy się uznaniem wielu smakoszy alkoholi. Jeśli szukasz czegoś orzeźwiającego, Pastis 51 może być propozycją właśnie dla Ciebie!
Grappa z Włoch
Jeśli chodzi o alkohole świata, grappa to dosyć mało znany trunek pochodzący z Włoch, a konkretniej z Bassano del Grappa na północy Włoch. Produkuje się go poprzez destylację skórek, gałązek i pestek z winogron, które zostały po produkcji wina. Co ciekawe, na początku wytwarzano go, aby resztki nie marnowały się. Okazało się jednak, że jest to alkohol, który ma wiele do zaoferowania. Grappę podaje się zwykle w zwykłych kieliszkach do wódki. Istnieją jednak także kieliszki zaprojektowane specjalnie do jej degustacji. We Włoszech grappę uważa się za digestif pity po posiłku. Warto wspomnieć, że w Italii popularna jest także Caffè corretto, czyli espresso z dodatkiem grappy. Jeśli lubisz niestandardowe propozycje, to napój właśnie dla Ciebie! Zainteresować Cię może Sarpa di Poli bądź Nardini Grappa.
Alkohole świata - cachaça z Brazylii
Jako kolejnemu przyjrzymy się wyjątkowemu napojowi z Brazylii. Cachaça to napój wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Spośród brazylijskich alkoholi jest on najpopularniejszy. Poza Brazylią używa się go głównie jako składnik koktajli odznaczających się tropikalnym smakiem. Napój ten spotkać możemy w dwóch odmianach: niestarzonej („srebrna”) i w odmianie dojrzewającej („złota”). W większości przypadków cachaçy używa się jako składnik znanego koktajlu Caipirinha. Można używać jej także jako substytut rumu w koktajlach takich jak na przykład Daiquiris. Wysokiej jakości cachaça (a zwłaszcza starzona), powinna być z kolei podawana czysta lub z kostkami lodu. Cachaçę można produkować tylko i wyłącznie w Brazylii. Dane z 2007 roku mówią, że zużywa się jej tam 1500 000 000 litrów rocznie. Jeśli lubisz koktajle, a zwłaszcza te o tropikalnym profilu smakowym, z pewnością zainteresuje Cię Cachaça 51 lub Cachaça Velho Barreiro Silver.
Jenever z Belgii/Holandii
Jenever bądź też genever to belgijsko-holenderski alkohol jęczmienny. Aromatyzuje się go jagodami jałowca. Słyszy się o nim także pod nazwami Hollands, genièvre, czy też peket. Niektórzy mogą zastanawiać się, co odróżnia go od popularniejszego ginu. Genever destyluje się tylko do około 70%. Za jego smak w dużym stopniu jest odpowiedzialne źródło cukru, czyli w tym wypadku jęczmień. Gin z kolei destyluje się do wyższej zawartości alkoholu. Uznaje się więc go za alkohol neutralny, gdzie budulcami aromatu i smaku są dodatki ziołowe. Jenever jest zatem nieco lżejszy i delikatniejszy w smaku. Obecnie jenever chłodzi się i podaje w taki sposób jak wódkę. Kiedyś pito go także z cukrem. Rzadszy sposób podania to serwowanie z lodem w szklance. Jeśli lubisz gin, to opcja, która z pewnością Cię zainteresuje. Przygodę z tym alkoholem możesz zacząć na przykład od świetnej jakości Bokma Oude.
Alkohole świata - mezcal z Meksyku
Mezcal to destylowany napój alkoholowy produkowany z dowolnego rodzaju agawy. Słowo mezcal pochodzi z języka nahuatl mexcalli i oznacza „gotowaną w piecu agawę”. Wiele osób na hasło „alkohol z Meksyku” z pewnością pomyśli o tak popularnej dziś tequili. Co odróżnia od siebie te dwa napoje? Główną różnicą pomiędzy mezcalem a tequilą jest profil smakowy. Mezcal wyróżnia się wyraźnie dymnym smakiem zdecydowanie odróżniającym go od tej drugiej. Zadymienie mezcalu to cecha stylu, która jest unikalna dla producentów jak i regionów. Mezcal historycznie to także ważny element tradycji i mitologii Oaxaca. Jak pić ten trunek? W Meksyku zwykle nie miesza się go z innymi płynami, a podaje czysty z kawałkami limonki, cytryny, czy pomarańczy. Z kolei w Stanach, Europie czy Azji mezcal staje się coraz bardziej popularnym składnikiem koktajli. Jeśli kategoria ta brzmi dla Ciebie zachęcająco, bez wątpienia zainteresuje Cię Mezcal Gusano Rojo!
Sake z Japonii
W końcu, narodowy napój Japonii. Sake to sfermentowany napój ryżowy, zwykle określany jako wino ryżowe. Jego początki sięgają VIII wieku; być może produkowano go już jednak setki lat wcześniej. Podczas produkcji tego napoju, na ryżu działa pleśń o nazwie koji, a drożdże przekształcają cukry ryżu w alkohol. Istnieją wersje niepasteryzowane oraz wersje niefiltrowane, które różnią się pod względem profilu smakowego. Sake można podawać na wiele sposobów: schłodzone, lekko schłodzone, czy też w temperaturze pokojowej lub na ciepło. Przy wyborze sposobu serwowania warto kierować się konkretnym rodzajem lub po prostu – własnym gustem. Trunek świetnie zdaje egzamin w towarzystwie potraw japońskich, jak i europejskich.