Alkohole na prezent
Alkohole na prezent

Jedną z najczęściej wybieranych rzeczy na prezent jest alkohol. Dobrze widziany jest jako podarunek ślubny, rocznicowy czy na okrągłe urodziny. Alkohole na prezent nadają się szczególnie, jeśli chodzi o odwdzięczenie się za przysługę lub jako prezent dla pani czy pana domu. Dobrze dobrany potrafi pokazać gest i hojność osoby obdarowującej i ucieszyć tę obdarowaną.

Jaki alkohol na prezent?

Prezentem może być praktycznie każdy alkohol – od wina począwszy, przez koniak, whisky, a na wódce kończąc. To, jaki konkretnie jego rodzaj powinniśmy komuś podarować, nie jest pytaniem, na które istnieje jednoznaczna odpowiedź. Zależy to od całej masy czynników takich jak upodobań, okazji czy naszego budżetu.

Jeśli jednak kupujemy alkohole na prezent, to przede wszystkim musimy uzmysłowić sobie, że siłą rzeczy tak naprawdę będą one inne niż do degustacji własnej, a także, iż głównie powinniśmy myśleć o szczęśliwcu, którego chcemy obdarować. Pierwsza rzecz – paradoksalnie nie liczy się jedynie jakość, ale także cieszący oko wygląd. Sprawa druga – jeśli my lubimy whisky, a osoba, dla której będzie prezent, woli wino, którego my nie znosimy, decyzja jest bardzo prosta: kupujemy wino na prezent. Jeżeli mamy ograniczony budżet, wybierzmy wino do 100 zł!

Jaki alkohol na prezent?

Nie tylko trunek w butelce...

Wybierając alkohol do własnego spożycia, raczej nie zwracamy uwagi chociażby na to, czy butelka jest w coś jeszcze zapakowana. Jeśli znamy się na danym rodzaju trunku, nie złapiemy się również na to, czy marka jest popularna, czy nie.

Jednakże kupowanie alkoholu na prezent rządzi się swoimi prawami. Bez dwóch zdań warto zwrócić szczególną uwagę na cztery czynniki – opakowanie, prestiż marki, jakość trunku oraz jego wiek.

Opakowanie

Alkohol może być nawet z wysokiej półki i nie najtańszy, ale jeśli sprzedawany jest w prostej, zgrzebnej buteleczce, na pewno nie zrobi na nikim wielkiego wrażenia. No chyba, że mamy rzeczywiście do czynienia z prawdziwym koneserem tego trunku, po którym spodziewać się możemy, że doceni nasz prezent. W innym przypadku warto także zadbać o „oprawę wizualną”. Wiele alkoholi zamkniętych jest w pięknych i bardzo pomysłowych butelkach. Na szczególną uwagę zasługują te z dnem z grubego szkła. Jeszcze lepiej, gdy butelka zapakowana jest w przyciągający oko karton lub tubę. Szczytem zadbania o ten punkt – gdy mowa na przykład o whisky na prezent – ważne aby butelka była zamknięta w pudle paradnym, czyli tzw. trumnie. To naprawdę robi wrażenie i sprawia, że podarunek wygląda niezwykle hojnie. Odchodzi również często problematyczna kwestia, jak zapakować alkohol na prezent.

Prestiż marki

Dla żółtodzioba w świecie alkoholi marka, która oczywista jest dla konesera, może być zupełnie nieznana. Wtedy przeważnie lepiej jest zdecydować się na którąś z tych popularniejszych propozycji. Często uchodzą one za wysokiej jakości i takie, po które sięga wiele osób. Szczególnie jeżeli kupujemy trunek nie dla bliskiej nam osoby, a raczej w celach biznesowych czy jako podziękowanie, dobrym sposobem jest zakup takiego alkoholu, o którym każdy wie, że jest drogi. Zrobi on dobre wrażenie i jasno zakomunikuje, że jest to podarunek z klasą. W przypadku marki, która jest topowa wśród znawców, ale zupełnie niekojarzona poza tym gronem, prezent może wyglądać, jakbyśmy wybrali najtańszą butelkę ze sklepu.

Alkohol na prezent

Jakość trunku

Jak się już dowiedzieliśmy nie jest to zdecydowanie jedyne, co się liczy, jeżeli chodzi o alkohole na prezent. Ba, nie jest to nawet najważniejsze. Ale tak, można odetchnąć – jakość trunku tutaj też ma znaczenie. Chciejmy oczywiście znaleźć złoty środek, czyli alkohol, który jest najlepszy, ale zarazem posiada otoczkę. Znaczy to, że lepiej zakupić trunek trochę gorszy jakościowo, ale w spektakularnej butelce z pudełkiem i kojarzonej marki, niż taki, który będzie wybitny, ale nic poza tym. Z drugiej jednak strony, jeśli przyjdzie wybierać między kiepskim płynem w bardzo ładnej butelce, a niezłym alkoholem w trochę gorszym opakowaniu, stawiajmy na to drugie.

Wiek trunku

Nie do wszystkich alkoholi tyczy się wiek trunku. Najczęściej stosuje się go w przypadku wina, whisky czy koniaku. Jeśli więc zamierzamy sprezentować alkohol tego typu, dobrze wiedzieć, jak duże znaczenie ma wiek. Jeśli do obdarowanego nie da się trafić jakością trunku ani marką, poza ciekawym opakowaniem pozostają jeszcze cyferki na etykiecie. Co znaczy taka informacja, wie nawet ktoś, kto nie interesuje się zupełnie tematem. Powszechnie uznaje się, że im alkohol starszy, tym lepszy. Jest to oczywiście sprawa bardziej złożona, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Naprawdę stary i wysokiej jakości alkohol bywa szalenie drogi. Oczywiście, nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Jeżeli tak jest właśnie w naszym przypadku, starajmy się, by trunek miał najkorzystniejszą deklarację wieku na etykiecie do jego ceny.

Alkohole na prezent dla mężczyzny

kieliszki alkohole na prezent

Ten akapit potraktować należy oczywiście z przymrużeniem oka. Wiadomo, że nie ma czegoś takiego, jak alkohol dla mężczyzny czy alkohol dla kobiety. Wszystko zależy od gustu i przyzwyczajeń, nie da się więc dopasować sztywnej zasady i powinniśmy zawsze starać się dopasować prezent pod konkretną osobę. Jeżeli jednak nie jest to osoba nam bardzo bliska i nie jesteśmy pewni, co wybrać, jest pewne rozwiązanie.

Istnieją bowiem stereotypowo bardziej „męskie” alkohole od innych. Również przyjęło się, że to mężczyznom częściej daje się alkohol w prezencie, a kobietom kwiaty. Do tych trunków, które uznaje się za najbardziej „męskie” z pewnością przede wszystkim zaliczyć można whisky i koniak. Nieraz widzieliśmy je pite do cygara przez legendarnych wzorów męskości ze świata kina, jak na przykład przez Jamesa Bonda. Nie dadzą nam one zupełnego bezpieczeństwa. Jednak przy zupełnym niezdecydowaniu, jaki alkohol na prezent dla mężczyzny wybrać, minimalizują one prawdopodobieństwo faux pas.

Whisky

Whisky to absolutny klasyk, jeśli chodzi o wybór prezentu. Ten bursztynowy trunek to klasa sama w sobie. Mamy kilka rekomendacji.

Crown Royal – spektakularna butelka z kartonikiem i sakiewką, przyzwoita jakość trunku i bardzo korzystna cena.

Crown Royal

Oban 2003 - 2017 The Distillers Edition - wysoka pijalność ze względu na łagodny smak, dobry wybór dla początkującego konesera whisky.

Oban 2003 - 2017 The Distillers Edition

Johnnie Walker Blue Label - butelka, o której każdy wie, ile kosztuje.

Johnnie Walker Blue Label

Koniak

Gdy potrzebny jest prezent naprawdę ekskluzywny, a nasz budżet nie jest bardzo ograniczony, sięgnijmy po koniak. Często koniaki cenione są jeszcze bardziej niż whisky i kojarzone z luksusem. 

Koniak Jean Fillioux Reserve Familiale Sevres Crystal - kosztuje około 6 tysięcy, ale jest to alkohol wysokiej jakości, stary, a na dodatek zamknięty w przepięknej karafce wielokrotnego użytku, a ta z kolei w pudle paradnym. Jeżeli jednak zależy Ci na tańszej wersji, sprawdź dostępny w naszym sklepie koniak do 200 zł!

Koniak Jean Fillioux Reserve Familiale Sevres Crystal

 

Armaniak – alternatywa dla whisky

Armaniak to brandy z Gaskonii. Można kupić go po o wiele korzystniejszych cenach niż whisky. Dzięki temu za tę samą cenę możemy pozwolić sobie na kupienie lepszego jakościowo i o wiele starszego alkoholu. Ciekawym i unikatowym pomysłem jest kupno armaniaku z roku urodzenia osoby, którą obdarowujemy. Szczególnie dobrze sprawdzi się to jako prezent urodzinowy. Taką butelkę można zostawić sobie na pamiątkę!

Armaniak Chateau de Laubade 1939-2001 - wyraźny rocznik na etykiecie oraz piękne pudło paradne.

Armaniak Chateau de Laubade 1939-2001

Wódka na prezent

Wódka nie jest bardzo popularnym prezentem na bardzo oficjalne okoliczności, jednak da się kupić taką, która sprawi, że podarunek będzie luksusowy. Zamiast kupować kiepskiej jakości whisky czy koniak, lepiej za podobną lub nawet niższą cenę znaleźć dobrą wódkę. Nasz sklep oferuje autorską wódkę ziemniaczaną Miler Spirits. Produkowana jest z wielkopolskich ziemniaków, co skutkuje łagodnym, kremowym smakiem. Dzięki temu jej pijalność jest wysoka. Każda butelka posiada podpis i odcisk palca autora. Ponadto ma grube dno i zapakowana jest dodatkowo w kartonik.

Wódka ziemniaczana Miler Spirits zdecydowanie zasługuje na uwagę, jeśli szukasz wódki na prezent!

Wódka Miler Spirits na prezent

 

`

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium