Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Mity o whisky, w które wierzyłeś
Mity o whisky, w które wierzyłeś

Dziś artykuł o najczęściej powielanych mitach w świecie whisky!

Mity o whisky najczęściej wynikają z błędnej interpretacji faktów najbardziej powszechnych. Przykładami mogą być leżakowanie w dębowych beczkach, fakt obecności deklaracji wieku na etykiecie czy przekonanie, że stare butelki są bardzo drogie. Dzisiaj specjalnie dla Was weźmiemy na warsztat najważniejsze mity whisky.

Mity o whisky - pięć najważniejszych błędów

I. Whisky leżakuje w butelce

Wbrew powszechnemu przekonaniu, whisky nie leżakuje w butelce. Jeśli od 12 lat masz butelkę whisky, z etykiety której wynika, że ma ona 12 lat...to whisky ma 12 lat, a nie 24. Innymi słowy - liczy się tylko czas spędzony w beczce.

II. Każda whisky smakuje tak samo

To często powtarzana opinia, która wynika po prostu z lenistwa. Wcale nie trzeba być znawcą whisky, aby z łatwością rozróżniać smaki, które w świecie whisky bywają skrajne. Są to na przykład whisky owocowe i dymne. Trzeba natomiast chcieć smaki te rozróżniać. Bez wątpienia dobre miejsce żeby zacząć, to nauka rozpoznawania aromatów występujących w whisky.

III. Whisky im starsza, tym lepsza

To również jeden z najczęstszych mitów. Skracając ten dość złożony temat bezlitośnie można powiedzieć tak: jeśli beczka jest aktywna, to starsza whisky jest lepsza. Jeśli beczka nie jest aktywna, bo np. użyto jej wiele razy (co często się zdarza), wiek może nie mieć na whisky tak korzystnego wpływu jak np. krótkie leżakowanie w bardzo aktywnym drewnie.

IV. Im ciemniejsza, tym lepsza

To prawda, że whisky leżakowane w niektórych typach beczek (głównie dotyczy to beczek po sherry) z czasem stają się ciemne. Wyglądają wtedy niczym mocna herbata. Niewiele osób wie jednak, że tanie whisky leżakowane są głównie w beczkach znacznie mniej aktywnych. Ich niezawodnie ciemny kolor natomiast wynika z dodania karmelu. Proces ten jest tak powszechny, że obowiązuje następująca zasada – jeśli na whisky nie jest napisane, że nie była barwiona karmelem…. to była.

V. Whisky można pić wyłącznie na czysto

Nie wiemy dlaczego, ale w Polsce wszyscy jesteśmy przekonani, że whisky nie można pić z colą. Jest odwrotnie, niektóre whisky tworzone są specjalnie do coli.

Zachęcamy do obejrzenia poniższego materiału!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl