Witamy Cię w nowej wersji naszego sklepu Krest.pl (dawniej MilerSpirits.com)
Co to jest Metaxa i jak ją pić? Historia marki, opinie i ciekawostki
Co to jest Metaxa i jak ją pić? Historia marki, opinie i ciekawostki

Metaxa - co to jest? Metaxa, a właściwie to "Μεταξά", grecki destylat stworzony przez kupca jedwabnego - Spirosa Metaxę w 1888 roku w ateńskim porcie - Pireus. Smak Metaxy to fuzja destylatu z winogron, win z winogron Muscat oraz lokalnych roślin i ziół. Trunek ten cieszy się bardzo dużą popularnością również wśród miłośników whisky przez co postanowiliśmy przybliżyć go również naszym czytelnikom w sposób interesujący i wykraczający daleko poza oficjalną komunikację.

Metaxa - historia marki

Jak przedstawia się historia tej marki? Nazwisko rodziny brzmiało pierwotnie Vroulos, ale działalność w branży tekstylnej, a konkretnie handel jedwabiem, dało rodzinie nazwisko Metaxas. Rodzina pochodziła z Chalkidu, ale w 1885, Spiros założył z bratem spółkę w Pireusie. Następnie, kupił sprzęt ze starej gorzelni i w 1888 zaczął produkować brandy Metaxa. Kolejni członkowie rodziny dołączali do gorzelni aż w końcu powstała Industrial House of Cognac S. i H. and A. Metaxa.

Już w 1892 roku firma zaczęła eksportować najpierw do Imperium Osmańskiego, a później do Egiptu. Pierwsza nazwa produktu brzmiała "Agnon Cognac from Old Grapes". Od 1900 roku marka była eksportowana do USA. W tym czasie Metaxa miała także destylarnie w Odessie i Konstantynopolu.

W 1937 roku gorzelnia braci Metaxa zatrudniała 38 pracowników (w tym 22 mężczyzn i 16 kobiet). Co ciekawe, firma przestała działać podczas okupacji niemieckiej, ale jej budynek, w przeciwieństwie do innych na tej samej ulicy, został nietknięty.

Następnie, w 1968 roku destylarnia została przeniesiona do Kifissii, gdzie pozostaje do dziś. Rozwój turystyki w Grecji sprzyjał nie tylko sprzedaży, ale także eksportowi.

Od 1989 roku marka nie należy już do rodziny Metaxa, a od roku 2000, marka Metaxa należy do grupy Rémy-Cointreau. Trunek ten sprzedawany jest w około 50 krajach co czyni go trunkiem semi-globalnym w porównaniu z takimi markami jak Johnnie Walker czy Jagermeister, które sprzedawane są znacznie ponad 100 krajach. Obecnie eksport stanowi 60% produkcji.

Metaxa - skład

Mistrz destylacji Metaxy twierdzi, że trunek ten to " the smoothest amber spirit under the sun" (najbardziej gładki, delikatny bursztynowy alkohol pod słońcem). Jego domem jest Grecja. Czemu zawdzięcza unikalność swojego smaku?

Metaxa powstaje z trzech składników:

 • destylat winogronowy
 • wina muskatowe
 • macerat ziołowy

Ile procent alkoholu zawiera? Wersję 5 gwiazdek zabutelkowano w mocy 35% ABV.

Metaxa - produkcja

Do produkcji używa się czerwonego winogrona szczepów Savatiano, Sultanina i Black Corinth. Trunek ten destyluje się dwukrotnie, a następnie umieszcza w drewnianych kadziach (kadź jest większa niż beczka) gdzie leżakuje 3 - 15 lat. Następnie dodawane są wina pochodzące z Samos i Lemnos, czyli wysp na morzu egejskim, po czym dodaje się także zestawu ziół i innych botanikaliów. Po dodaniu składników zewnętrznych leżakująca Metaxa umieszczana jest w dębowych beczkach na kilkumiesięczny okres mariażu.

Co ciekawe, do lat 30 XX w. napój ten, podobnie jak wiele innych destylatów z winogron, klasyfikowano jako koniak. Kiedy Francuzi upomnieli się o swoje prawa wprowadzając apelację AOC, Metaxa przeszła do kategorii brandy, aby w końcu skończyć jako osobna kategoria trunku. Wynika to z faktu, że jest to destylat winogronowy, który poddawany jest dodatkowej aromatyzacji ziołami i innymi botanikaliami. Ponieważ w ten sposób produkuje się tylko Metaxę, można powiedzieć, że jest ona klasą trunku sama dla siebie.

Brandy metaxa

Metaxa - rodzaje

 • 5 gwiazdek
 • 7 gwiazdek
 • 12 gwiazdek
 • Grande Fine
 • Private Reserve
 • Angels’ Treasure
 • Aen Metaxa
 • Istnieją też edycje specjalne Metaxy. Należą do nich wersje Centenary, Rhodes, Golden Reserve, Grand Olympian Reserve czy Metaxa Golden Age.

Drinki z Metaxą

Z czym pić Metaxę? Jaki wypić dobry drink z Metaxą? Mamy kilka opcji. Na pewno doskonale będą smakować mieszanki z:

 • z toniciem
 • pomarańczą i lodem
 • robi się z nią nawet mojito

Cena trunku

Jakie mamy informacje o cenie? To trunek przedstawiający bardzo przystępną cenę w stosunku do swojej jakości. Dodatkowo, oferuje również wysoką jakość składników oraz dokładność w przygotowaniu. Podsumowując, jest to dobra i atrakcyjna propozycja.

Metaxa - gdzie kupić

Co możemy powiedzieć na temat dostępności tego alkoholu? Produkt ten możesz zakupić w przystępnej cenie w naszym sklepie internetowym Miler Spirits. Oferujemy atrakcyjne ceny jak i wygodne opcje dostawy. To dla nas priorytet!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper.pl