Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Czym jest sake?

Sake to bardzo ciekawy narodowy napój Japonii. Dokładniej, jest to sfermentowany napój ryżowy - zwykle określany jako wino ryżowe – który powstał około VIII wieku. Niektórzy historycy uważają jednak, że produkowano go już setki lat wcześniej. Wytwarza się go z wysoko wypolerowanego ryżu sake mai, wody, pleśni Aspergillus oryzae (używanej również do fermentacji sosu sojowego) i drożdży. Zwykle sake dojrzewa przez rok lub dłużej, a większość odmian zawiera od 15% do 20% alkoholu. Trzeba tu wspomnieć, że mocne, nierozcieńczone sake, zwane Genshu, może zawierać ponad 20% ABV alkoholu.

Jak produkuje się sake?

Co najważniejsze, wszystko zaczyna się tutaj tak naprawdę od ryżu. Tak jak wino jest zrobione z winogron, sake jest zrobione z ryżu. Jednak, co ciekawe, podobnie jak piwo, jest ono warzone. Poza składnikami, główna różnica pomiędzy procesami produkcji tych dwóch alkoholi to przemiana cukru przed fermentacją. Aby zrobić piwo, browarnicy przygotowują ziarno słodu, gotują je, a następnie dodają drożdże w celu zapoczątkowania fermentacji. Z kolei aby stworzyć sake, na ryżu działa pleśń o nazwie koji, a drożdże przekształcają cukry ryżu w alkohol.

Co znajdziemy na etykiecie tego alkoholu?

Na co warto jest zwracać uwagę przy odczytywaniu etykiety tego napoju? Na pewno możemy na niej znaleźć kilka ciekawych, istotnych rzeczy. Jeśli zobaczymy słowo „nama”, oznacza to, że sake jest niepasteryzowane. Ciepło pasteryzacji może zabić niuanse profilu smakowego; napój z „nama” na etykiecie prawdopodobnie zachowa więc więcej subtelnych różnic w smaku. „Nigori” jest kolejnym ciekawym wskaźnikiem. Oznacza to, że alkohol nie był filtrowany. Filtrowanie usuwa powstające podczas produkcji substancje stałe, aby uzyskać jaśniejszą ciecz. Jednak te ciała stałe często wnoszą coś przyjemnego i zwiększają bogactwo wrażeń smakowych.

Historia sake

Produkcja sake rozpoczęła się jakiś czas po wprowadzeniu uprawy ryżu na mokro w Japonii w III wieku p.n.e. Trzeba powiedzieć, że pierwsza wzmianka pisemna o sake pochodzi już z III wieku n.e., a pierwsza wzmianka o jego produkcji z VIII wieku. W starożytnej Japonii sake produkował w przeważającej większości dwór cesarski oraz duże świątynie i kapliczki. W końcu, od początku XII wieku zaczęto go produkować bardziej komercyjnie. Warto dodać, że na początku XVI wieku nowoczesny proces produkcji sake został doprowadzony prawie do perfekcji. Deficyt ryżu podczas II wojny światowej skłonił jednak producentów do dodawania destylowanego alkoholu do zacieru ryżowego. W niezamierzony sposób doprowadziło to do zwiększenia produkcji sake: producenci łatwiej mogli sprostać wymaganiom.

Jak pić sake?

Sake można pić schłodzone, lekko schłodzone, w temperaturze pokojowej, bądź też na ciepło. Podgrzewane sake jest najbardziej tradycyjne, szczególnie w przypadku dojrzałych sake o wysokiej kwasowości. Łagodne, delikatniejsze sake jest zwykle podawane w nieco niższej temperaturze. Z kolei owocowe sake, takie jak ginjo-shu, często podaje się schłodzone. Najlepszą metodą jest tutaj jednak podążanie za swoim gustem. To również najlepsze podejście jeśli chodzi o łączenie tego trunku z jedzeniem. Świetnie pasuje pity do potraw z tempurą lub ramenem, ale doskonale zdaje także egzamin w towarzystwie nie tylko japońskich potraw.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium