Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Czym jest pastis?

Na pewno nie jest to szczególnie popularny rodzaj alkoholu, dlatego nie każdy wie, co go w zasadzie charakteryzuje i "z czym się go je". Jest to anyżowy alkohol i apéritif tradycyjnie pochodzący z Francji. Zwykle zawiera mniej niż 100 g na litr cukru oraz ma 40–45% objętości alkoholu. Oto kilka z jego tajemnic. Odkryj je teraz!

Jak powstaje pastis?

Zgodnie z definicją prawną jest to alkohol anyżowy, który zawiera dodatkowy aromat korzenia lukrecji oraz ma mniej niż 100 gramów cukru na litr. Butelkuje się go z co najmniej 40% ABV (pastis) lub 45% ABV (pastis de Marseille). Podczas gdy pastis pierwotnie wytwarzano z naturalnych ziół, jak większość napojów spirytusowych, z biegiem czasu, zaczęto przygotowywać go poprzez zmieszanie alkoholu bazowego z przygotowanymi do tego celu środkami aromatyzującymi (czyli esencjami lub ekstraktami) oraz barwnikiem karmelowym.

Warto dodać, że trunek często porównuje się z jego historycznym poprzednikiem, absyntem. Oba trunki jednak są wyraźnie różne. Pastis powstał lata po wprowadzeniu zakazu absyntu. W jego zawartości nie znajdziemy piołunu Artemisia absinthium. Dodatkowo, w odróżnieniu od absyntu znacznie częściej uzyskuje on swój anyżowy smak z anyżu gwiazdkowatego, azjatyckiej przyprawy, a nie ziół śródziemnomorskich. Pastis oferuje aromat pochodzący z korzenia lukrecji, który nie jest tradycyjnie stosowany w przypadku absyntu. Absynty butelkuje się często w znacznie większej mocy. Wreszcie, tradycyjna „zielona wróżka” jest niezmiennie wytrawnym alkoholem, a pastis można butelkować z cukrem.

Historia trunku

Pojawił się on około 17 lat po zakazie absyntu. Można powiedzieć, że był to czas, kiedy naród francuski nadal obawiał się wysokoprocentowych napojów anyżowych. Popularność tego napoju można przypisać zamiłowaniu do napojów anyżowych, pozostające pomimo zniknięcia absyntu. Jest to także swego rodzaju nawiązanie do starej tradycji śródziemnomorskich likierów anyżowych, takich jak sambuca czy ouzo. Alkohol skomercjalizował po raz pierwszy Paul Ricard w 1932 roku. Obecnie, sprzedaje się go około 130 milionów litrów.

Jak pić ten napój?

Jak najczęściej pija się ten trunek? Do trunku dodaje się zwykle odrobinę wody. Często jest on podawany właśnie z dzbankiem wody, aby kosztujący mógł dolać jej według uznania i preferencji. Napój spożywa się na zimno i uważa za orzeźwiający w ciepłe dni. Można dolać również wody, a następnie kilka kostek lodu.

Pastis - sklep

W naszym sklepie znajdziesz napoje alkoholowe wysokiej klasy. Oferujemy duży wybór, przystępne, atrakcyjne ceny, a także wygodne opcje dostawy. Nie czekaj i zobacz sam już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium