Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Czym jest absynt?

Absynt to bez dwóch zdań bardzo interesujący rodzaj alkoholu, który butelkuje się w mocy 45-80% ABV. Charakteryzuje się wyraźnym smakiem anyżu i powstaje w wyniku ekstrakcji kwiatów i liści roślin, które nazywa się "świętą trójcą", czyli anyżu, piołunu oraz kopru włoskiego. Skąd wzięła się nazwa trunku? Co ciekawe, pochodzi od łacińskiej nazwy piołunu, „Artemisia absinthium”. Z uwagi na swój oryginalny, zielono-żółty kolor, absynt bardzo często nazywa się charakterystycznie „zieloną wróżką”. Co ciekawe, w składzie absyntu wcale nie znajdziemy cukru, dlatego też klasyfikuje się go jako osobną kategorię alkoholi, a nie likier. Warto poznać jego wszystkie tajemnice!

Z czym pić absynt?

Absynt to napój o zdecydowanie dużej zawartości alkoholu, o czym zawsze należy pamiętać. Przede wszystkim, charakteryzuje go wyraźnie anyżowy smak. Dzięki temu, doskonale sprawdza się w mieszankach z innymi destylatami. Oczywiście, absynt można spożywać sam, należy jednak szczególnie pamiętać o tym, jakie mamy limity. Świetnie smakuje także w połączeniu z odrobiną wody i kostkami lodu. Doskonale nadaje się do różnego rodzaju drinków: prostym i smacznym połączeniem będzie absynt, woda sodowa, syrop oraz liście mięty. Jak widać, alkohol ten pozostawia nas z wieloma możliwościami.

Historia absyntu

Co wiemy o historii tego niezwykle ciekawego napoju? Jeśli chodzi o historię tego trunku, warto przytoczyć tutaj kontekst historyczny. Belle Epoque przetłumaczyć można jako „piękną epokę”. To okres w historii Francji, który miał miejsce podczas trwania III Republiki Francuskiej. Czas ten to czas dużego rozwoju gospodarczego, optymizmu i innowacji zarówno technologicznych, jak i kulturowych. Szczególny rozkwit odnotowała sztuka, której światowym centrum stał się Paryż. Europa osiągnęła szczyt swojej władzy w kontekście globalnym.

Absynt i halucynacje?

Wkrótce, wśród paryskiej bohemy zaczęły być popularne trunki oparte na olejkach eterycznych, takie właśnie jak absynt. Stan upojenia alkoholowego po tym napoju, określano jako wyostrzający zmysły, miał być więc inny niż po innych trunkach.

Absyntyzm

Popularność tego alkoholu zdecydowanie szybko uczyniła mu wielu wrogów w postaci środowisk konserwatywnych. Krytykowano go bardzo szeroko i mówiono, że powoduje szereg poważnych konsekwencji, w postaci epilepsji, gruźlicy, czy też czyniąc z mężczyzn „degeneratów”. Prowadzono także oparte na propagandzie eksperymenty, mające ukazać różnicę pomiędzy absyntem a innego rodzaju alkoholami. Utworzono nawet jednostkę chorobową zwaną „absyntyzmem”.

Zakaz produkcji absyntu

Jak do tego doszło? Niechęć do absyntu osiągnęła swoje apogeum w roku 1905. To wtedy szwajcarski rolnik, mężczyzna imieniem Jean Lanfray zamordował swoją ciężarną żonę pod wpływem tego alkoholu. W rzeczywistości, tego dnia Lanfray przez cały dzień pił brandy i wino, a przed samym popełnieniem zbrodni wychylił dwa kieliszki absyntu. Wykorzystano to w narracji i zaczęto zbierać podpisy pod petycją dotyczącą delegalizacji absyntu. Doprowadziło to do zakazu produkcji i sprzedaży napoju w Szwajcarii. Później zakazy jej śladem wydały kolejne kraje, między innymi Belgia i USA, a w końcu także Francja. Warto dodać, że w tym momencie nie istniały żadne dowody na faktyczne istnienie takiej choroby jak absyntyzm. Absyntu nigdy nie zakazano w Wielkiej Brytanii.

Absynt - ponowna legalizacja

Fakt, że absyntu zakazano we Francji w bardzo dużym stopniu przełożył się na zwiększenie popularności innych trunków, które w swoim składzie miały anyż, na przykład pastis i ouzo. Przepisy dotyczące absyntu w Unii Europejskiej zaczęły zmieniać się dopiero w 1988 roku. Dość szybko powrócił on wtedy na rynek międzynarodowy. Francja uchyliła zakaz dopiero w 2011 roku. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 200 marek tego alkoholu. Także oferuje absynt sklep Miler Spirits. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ŚWIAT ALKOHOLI JEST TYLKO DLA DOROSŁYCH DLATEGO CHCEMY SPRAWDZIĆ,

CZY JESTEŚ

OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ...

Sklep internetowy Shoper Premium